Rtv Pendimi
Lajme

Hapet pazari tre ditor i punimeve artizanale në Shkup

Instituti “Maqedonia Kreative” me titull “Esnaf-Street Market Bazaar” organizon pazar tre ditor të punimeve artizanale në rrugën “Maqedonia”, në Shkup, tek shtëpia përkujtimore e Nënë Terezës, raporton Anadolu Agency (AA).

Biljana Avramovska nga Instituti “Maqedonia Kreative” në deklaratën për media shpalosi informacione për qëllimin e pazarit dhe për llojet e punimeve artizanale të ekspozuara në pazar.

Ajo tha se qëllimi është që të nxiten qytetarët për të blerë prodhime nga punimet artizanale.

“Pazari ynë organizohet me qëllim që artizanët t’i ekspozojnë prodhimet e tyre dhe të prekin deri te blerësit, të promovojnë punimet artizanale dhe thjeshtë t’i nxisin njerëzit të blejnë punime artizanale, e jo prodhime seriale”, tha Avramovska.

‘Në pazarin tre ditor do të marrin pjesë 23 artizanë”, shtoi Avramovska, duke shtuar se një pjesë e tyre i takojnë kategorisë së ndjeshme të njerëzve, që i jep dimension human pazarit.

Sipas saj, kategoritë e ndjeshme që marrin pjesë në pazarin nuk paguajnë për pjesëmarrjen në pazar dhe tërë fitimin e shitjes e marrin për vete.

Pazari do të jetë i hapur mes datës 4 dhe 6 korrik, prej orës 12 deri në ora 20:00.

Të ngjajshme

Familjet e personave të zhdukur që 20 vjet pa përgjigje

Urim Isma

Veseli niset drejt Hagës: Krenar që isha pjesë e UÇK-së

Urim Isma

Rama reagon për deklaratën e Vuçiçit mbi Masakrën e Reçakut

Urim Isma

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Urim Isma

Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë

Urim Isma

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma