Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Harroni fjalëkalimet, të dhënat do t’i mbrojmë në mënyrë tjetër

Prodhimi i telefonave të mençur tashmë kanë vendosur hapjen përmes rrugës së autencitetit biometrik dhe tash gjithnjë e më shpesh një mënyrë e tillë përdoret edhe për hapjen e kompjuterëve, madje edhe të ndërtesave.

ipas disa studimeve, madje 90 për qind të kompanive deri në vitin 2020 do të përdorë autencitetin biometrik, shkruan CNN Money.

Autenciteti biometrik përdorë fytyrën, gjurmët e gishtërinjve për të konfirmuar identitetin e dikujt.

Por, as autenciteti biometrik nuk është e mbrojtur- të dhënat biometrike mund të vidhen dhe të keqpërdoren.

Ekspertët tashmë kanë treguar se është e mundshme që të mashtrohen kamerat për leximin e fytyrës dhe gishtërinjve.

Disa kompani zhvillojnë metoda të reja të bazuara në sjelljen e përdoruesve – në cilën pozitë mbajmë telefonin e mençur kur e përdorim, nëse shtypim me ndihmën e një ose dy duarve, si dhe për nga mënyra si lëvizim gishtin në ekran.

Bankat dhe institucionet financiare janë më të interesuara për këtë mënyrë të identifikimit të përdoruesve, pasi ju mund të krijoni një maskë të një personi ose të shtypë fjalët, por vështirë se mund të kopjoni mënyrën në të cilën dikush lëviz gishtin në ekran.

Të ngjajshme

Si t’i mbani shpenzimet në nivel të njëjtë edhe kur energjia elektrike shtrenjtohet

Urim Isma

Shtatë gjëra të cilat nuk e keni ditur që mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Kushtrim Guraj

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj