Rtv Pendimi
Lajme

Hebrenjtë fanatikë bastisin Mesxhid-i Aksanë

Në shoqërim të policisë izraelite 159 hebrenj fanatikë kanë kryer bastisje në Mesxhid-i Aksa, e cila ndodhet në Kudsin Lindor të okupuar, raporton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Autoritetit të Vakëfeve Islame në Kuds, Firas Dibs, për AA tha se policia ka hapur portën El-Megaribe, në jugperëndim të Aksasë për të mundësuar hyrjen e hebrenjve.

Dibs bëri të ditur se 159 hebrenj fanatikë kanë kryer bastisje në Harem-i Sherif nën mbrojtjen e policisë izraelite.

Hebrenjtë fanatikë kohë pas kohe bastisin Mesxhid-i Aksanë nën shoqërim të policisë.

Bastisjet nga hebrenjtë fanatikë në Aksa shkaktojnë rritjen e tensioneve në rajon si dhe trazira mes palestinezëve dhe policisë izraelite.

Mesxhid-i Aksa që ndodhet në Kudsin Lindor të okupuar, është kibla e parë e muslimanëve.

Në këtë kompleks, ku krahas xhamisë së kibles dhe kupolës së shkëmbit gjenden edhe muze, medrese dhe oborri i madh, hebrenjtë zhvillojnë gërmime me arsyetimin se aty “gjenden mbetjet e Tempullit të Sulejmanit”, duke pretenduar të drejtën për të kryer rite fetare në Aksa.

Të ngjajshme

Pretendohet se Trump do të lë 200 ushtarë në lindje të Sirisë

Urim Isma

Vriten 7 civilë në të shtënat përgjatë kufirit të Kashmirit

Urim Isma

Kurti thotë se për një muaj arrihet marrëveshja për qeverisje me LDK-në

Urim Isma

Kosova nënshkruan marrëveshjen për eliminimin e tatimit të dyfishtë me Arabinë Saudite

Urim Isma

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Urim Isma

Rreziku për një ngërç tjetër politik

Urim Isma

Johnson-Erdogan diskutojnë për Sirinë, kërkojnë takim me Macron dhe Merkel

Urim Isma

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” mbledh rreth 125 mijë franga në tubimin humanitar në Dietikon të Zvicrës

Urim Isma

Merkel: Marrëveshja e Brexit është ende e mundshme të ndodhë

Urim Isma