Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Vip Well
Samet Tours
Lajme

Hetohen lidhjet e terroristit të Zelandës së Re në Austri

Muslim Shop

Forcat austriake të sigurisë bastisën shtëpinë e një aktivisti të ekstremit të djathtë për lidhje të dyshuara me terroristin australian i cili vrau 50 muslimanë në Zelandën e Re, njoftuan prokurorët, transmeton Anadolu Agency (AA).

Hansjoerg Bacher, një zëdhënës i prokurorëve në qytetin e Grazit, u tha gazetarëve se shtëpia e Martin Sellner është kontrolluar si pjesë e një hetimi të lidhjeve të mundshme me terroristin i cili sulmoi dy xhami në Christchurch.

Bacher tha se llogaritë bankare të Sellner ishin gjurmuar nga policia dhe rreth 1.500 euro i ishin dhuruar nga një person mbiemri i të cilit ishte i njëjtë me terroristin.

Ai shtoi se forcat e sigurisë kanë konfiskuar pajisje elektronike gjatë kontrollit të së hënës në shtëpinë e Sellner.

“Çdo lidhje midis sulmuesit të Christchurch dhe anëtarëve të Lëvizjes Identitare duhet të hetohet tërësisht dhe pa mëshirë”, shkroi në Twitter kancelari austriak Sebastian Kurz, duke shtuar se ai ka folur edhe me ministrin e Drejtësisë Josef Moser.

Agjencia e inteligjencës austriake ka thënë se terroristi australian kishte vizituar Austrinë më 26 nëntor të vitit të kaluar.

Ndryshe, 50 persona u vranë në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re më 15 mars, kur një terrorist, i identifikuar si Brenton Tarrant nga Australia, hapi zjarr mbi besimtarët gjatë namazit të xhumasë.

Të ngjajshme

Halil Kastrati me shoqatën e tij, i ndërton shtëpi veteranit nga Buqja (Video)

Kushtrim Guraj

Ushtria e Kosovës “s’do ta zëvendësojë KFOR’in”

Kushtrim Guraj

Haradinaj: Mos u zhgënjeni dhe mos e zbehni përkrahjen për Kosovën

Kushtrim Guraj

Shkup, shënohet dita botërore e sindromës Down

Kushtrim Guraj

40 aksidente trafiku brenda 24 orëve, një me pasoja fatale

Kushtrim Guraj

KOMUNIKATË PËR MEDIA, Lidhur me kronikën në RTK për rastin e qytetarit Sabri Beqiri

Kushtrim Guraj

Orët kritike për fëmijët e bllokuar në Tajlandë

Kushtrim Guraj

Suedi, nisin bisedimet e paqes për Jemenin

Kushtrim Guraj

Kudsi Sherif-Jerusalemi, takim me vizitorët shkodranë të vendit të shenjtë

Kushtrim Guraj