Rtv Pendimi
Lajme Shëndetësi

Ilaç i ri për ndalimin e përsëritjes së malaries

ANKARA (AA) – Një ilaç që parandalon me një dozë përsëritjen e malaries, ka marrë miratimin e Administratës së Barnave dhe Ushqimit në Shtetet e Bashkuara (FDA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të BBC, është lejuar përdorimi i ilaçit në SHBA, i cili nga shkencëtarët përshkruhet si “një sukses i jashtëzakonshëm” dhe i zhvilluar për llojin përsëritës të malaries të shkaktuar nga paraziti plasmodium vivax.

Theksohet se ky ilaç me një dozë të vetme e heq nga vendi ku ndodhet në mëlçi parazitin plasmodium vivax, ku mund të mbetet me vite dhe kryen sulme herë pas here.

Ilaçi duhet të merret për 14 ditë me rradhë, ndërsa ekspertët tërheqin vëmendjen se pacientët që brenda disa ditëve ndihen mirë nuk plotësojnë këtë kohë.

Do të zhvillohen punime për atë vallë ilaçi do të përdoret në rajone të ndryshme të vendit.

Të ngjajshme

Familjet e personave të zhdukur që 20 vjet pa përgjigje

Urim Isma

Veseli niset drejt Hagës: Krenar që isha pjesë e UÇK-së

Urim Isma

Rama reagon për deklaratën e Vuçiçit mbi Masakrën e Reçakut

Urim Isma

Zgjedhjet në Britani goditen nga pretendimet për ndërhyrje ruse

Urim Isma

Erdoğan u bën thirrje vendeve të OBI-së ta ndihmojnë Shqipërinë

Urim Isma

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma