Rtv Pendimi
Kuriozitete

Imami e punon xhaminë lëvizëse

Hassen Bounamcha, imami i xhamisë në Paris dhe inovator i rastit ka bërë një “mini-xhami” që t’i ndihmojë besimtarëve të përqendrohen sa më mirë gjatë lutjeve, kudo që ndodhën.

Mini-xhamia, e quajtur “Mihraboks”, është dy metra e lartë, e cila kur të reduktohet merr formën e ” mirhabit “- dhe i përngjan mureve të xhamisë që tregon drejtimin e Mekës, ku muslimanët luten.

“Unë kam kuptuar se në xhami ndihem shumë më mirë se në shtëpi dhe më i përqendruar, gjatë lutjeve. Kështu që, më erdhi ideja ta punoj një imitim të ‘mirhabit’, me çka krijohet një mjedis më i mirë për meditim dhe izolim”, thotë imami Bounamcha.

“Xhamia lëvizëse” është punuar prej kartonit të fortë, poliesterit, plastikës, e përforcuar me dy shtresa nga alumini dhe në këtë strukturë palosëse ndodhet edhe qilimi.

Çmimi më i shtrenjtë e “mini-xhamisë”, e cila ka një altoparlant, është 450 euro, ndërsa “mirhaba”, e destinuar për fëmijët, kushton 69 euro.

Bounamcha shpreson që, brenda një viti, të shes të paktën një mijë xhami. Skemën e modelit e ka shitur në disa vende.

Të ngjajshme

74 vjeçari nga Prekazi që ëndërr kishte të bëhej futbollist, zbavitet me fëmijë livadheve të fshatit (VIDEO)

Hevzi Hasani

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU