Rtv Pendimi
Lajme

Inflacioni vjetor në BE mbetet në 1.1 për qind në tetor

Çmimet e konsumit në Bashkimin Evropian u rritën me 1.1 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë nga viti i kaluar në tetor, njoftoi sot Zyra e Statistikave të BE-së, transmeton Anadolu Agency (AA).

Shkalla e inflacionit vjetor të bllokut 28-anëtarësh u ul nga 1.2 për qind në shtator.

Krahasuar me një muaj më parë, inflacioni vjetor shënoi rënie në 15 vende anëtare, por mbeti i qëndrueshëm në tetë vende dhe u rrit në pesë të tjera.

Normat më të ulëta vjetore janë parë në administratën greke qipriote të Qipros Jugore (-0.5 për qind), Greqi (-0.3 për qind) dhe Portugali (-0.1 për qind), ndërsa më të larta u regjistruan në Rumani (3.2 për qind), Hungari (3.0 për qind) dhe Sllovaki (2.9 për qind).

Ndërkohë, niveli i inflacionit të Eurozonës ishte 0.7 për qind muajin e kaluar nga 0.8 në shtator.

Të ngjajshme

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma

Lufta kundër racizmit, në Norvegji do të shpërndahen 10.000 kopje të Kuranit

Urim Isma

Bashkësia Islame e Kosovës mbledh mbi 300 mijë euro ndihma për Shqipërinë pas tërmetit

Urim Isma

Ndodh në Maqedoni, nxënësit publikojnë video në Instagram duke thyer dyert dhe bankat e shkollës

Urim Isma

Mashtronin njerëzit duke kërkuar ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti, arrestohet drejtori i fondacionit në Tiranë

Urim Isma

Koalicioni LVV-LDK, Vjosa Osmani thotë se ka hapësirë që të gjendet zgjidhja

Urim Isma