Rtv Pendimi
Lajme

Irak, vriten dy protestues nga përleshjet me forcat e sigurisë

Dy persona kanë humbur jetën në përleshjet e së hënës midis protestuesve dhe forcave të sigurisë pranë portit kryesor irakian të Gjirit Persik, Umm Qasr, raporton Anadolu Agency (AA).

“Dy protestues u vranë dhe 12 të tjerë u plagosën në dhunë”, bëri të ditur një burim në kushte anonimiteti.

Sipas dëshmitarëve, forcat e sigurisë përdorën municion të vërtetë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit dhe rihapën portin.

Porti, i cili pranon pjesën më të madhe të importeve të grurit dhe sheqerit në Irak, ishte mbyllur nga protestuesit që nga e mërkura.

Iraku është përfshirë nga vala e dytë e protestave që nga java e kaluar kundër korrupsionit të thelluar, papunësisë dhe mungesës së shërbimeve themelore.

Sipas Komisionit të Lartë të Irakut për të Drejtat e Njeriut, të paktën 260 njerëz janë vrarë dhe 12.000 të tjerë janë plagosur që prej fillimit të demonstratave më 25 tetor.

Të ngjajshme

Shqipëri, mbahet aktiviteti “Pejgamberi Muhamed dhe familja”

Kushtrim Guraj

Vëllezërit Sylejmani arrijnë suksese me restaurantin e tyre në Austri, për ta shkruajnë edhe gazetat austriake

Kushtrim Guraj

Inflacioni vjetor në BE mbetet në 1.1 për qind në tetor

Kushtrim Guraj

Turqia dhe SHBA bisedojnë për të zgjidhur çështjet F-35 dhe S-400

Kushtrim Guraj

Izraeli godet objektivat e Hamasit në Gaza

Kushtrim Guraj

Kosova shënon rënie në rastet e aksidenteve në trafik rrugor

Kushtrim Guraj

“Mini-Shengeni” ballkanik, nuk mund të realizohet pa përfshirjen e Kosovës

Qëndrim Ibrahimi

Plani B i Kosovës për kualifikim në ‘Euro 2020’: Detajet dhe datat e përballjeve

Qëndrim Ibrahimi

Cakaj në UNESCO flet për domosdoshmërinë e anëtarësimit të Kosovës

Qëndrim Ibrahimi