Rtv Pendimi
Lajme

Izraeli godet objektivat e Hamasit në Gaza

Aeroplanët luftarakë izraelitë ndërmorën sulme të reja ajrore duke shënjestruar pozicionet e grupit palestinez të rezistencës Hamas në Rripin e Gazës, tha ushtria izraelite, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ushtria tha se sulmet erdhën pasi dy raketa u shkrepën nga Gaza drejt qytetit jugor Beersheba dhe u interceptuan nga sistemi i mbrojtjes ajrore “Kupola e Hekurt”.

“Hamasi do të vuajë pasojat për sulmet kundër civilëve izraelitë”, tha ushtria izraelite në Twitter.

Hamasi de fakto është administrues i Rripit të Gazës, rajon i cili ka qenë nën një bllokadë shkatërruese izraelite që nga viti 2007.

Te enjten filloi një përpjekje për të vendosur armëpushim në Gaza, pas përshkallëzimit të dhunës së cilës i parapriu një sulm ajror izraelit që vrau një komandant të lëvizjes Xhihadi Islam.

Të paktën 34 palestinezë, përfshirë tetë fëmijë, janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite.

Të ngjajshme

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma

Lufta kundër racizmit, në Norvegji do të shpërndahen 10.000 kopje të Kuranit

Urim Isma

Bashkësia Islame e Kosovës mbledh mbi 300 mijë euro ndihma për Shqipërinë pas tërmetit

Urim Isma

Ndodh në Maqedoni, nxënësit publikojnë video në Instagram duke thyer dyert dhe bankat e shkollës

Urim Isma

Mashtronin njerëzit duke kërkuar ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti, arrestohet drejtori i fondacionit në Tiranë

Urim Isma

Koalicioni LVV-LDK, Vjosa Osmani thotë se ka hapësirë që të gjendet zgjidhja

Urim Isma