Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Ja për çfarë shërben cilindri që gjendet te karikuesit e baterive…

Pa atë kabullin që ushqen baterinë e laptopit tonë jemi të humbur, sidomos në ato raste kur edhe ajo pak ngarkesë që ka mbetur shkarkohet me shumë shpejtësi!

Pavarësisht kësaj, me shumë mundësi një karakteristikë që është thjeshtësisht e kapshme nga syri i njeriut që është pjesë e këtij aksesori mundet edhe t’ju ketë shpëtuar, ose e thënë më saktë, funksionaliteti i atij cilindrit që gjendet në ekstremet e disa karikuesve të baterive.

Ja, tani u zbulua për çfarë shërben!

Disa pajisje funksionojnë me rrymë alternative me frekuenca shumë të larta, që mund të pengojnë funksionimin e sinjalit të pajisje të tjera, si router Wi-Fi, televizione e radio.

Keto cilindra shërbëjne për të evituar frekuencat që cënojnë funksionimin e pajisjeve të tjera: në brendësi të tyre gjendet një material magnetik (ferrit) që ka vetinë të përthithë këto frekuencat të padëshiruara./Mesazhi/

Të ngjajshme

Microsoft është duke punuar në mbi 100 dizajne të reja ikonash

Kushtrim Guraj

Si t’i mbani shpenzimet në nivel të njëjtë edhe kur energjia elektrike shtrenjtohet

Urim Isma

Shtatë gjëra të cilat nuk e keni ditur që mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Kushtrim Guraj

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj