Rtv Pendimi
Lajme

Janari më i ngrohtë në 141 vitet e fundit

Janari më i ngrohtë në 141 vitet e fundit është regjistruar këtë vit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Të dhënat e Drejtorisë nacionale amerikane për oqean dhe atmosferë (NOAA) tregojnë se sipas evidencës klimatike të ruajtura për 141 vjet, temperatura mesatare e tokës dhe detit, që mesatarisht ka qenë në shekullin e 20-të, tejkaloi 1.14 gradë në janar të këtij viti.

Për shkak të emetimeve të gazrave serë si pasojë e aktiviteteve të njerëzve, Toka është një shkallë më e ngrohtë se në kohërat para-industriale, me pasoja shkatërruese në të gjithë botën, përfshirë zjarret në Australi dhe Amerikë.

Rritja më e lartë e temperaturës në botë është vërejtur në rajonet lindore të Rusisë, Skandinavisë dhe Kanadasë. Temperatura e janarit theksohet se ka qenë pesë gradë mbi mesataren. Temperaturat mbi mesatare u matën në Detin Arktik dhe Antarktik.

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj