Rtv Pendimi
Lajme

Japoni, dështon testimi raketor

Raketën e parë prodhim privat japoneze e cila planifikohej të dërgohet në orbitë, MOMO-2, disa sekonda pas lançimit e kaploi zjarr, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas lajmit të agjencisë Kyodo, MOMO-2 e prodhuar nga Interstellar Technologies qendra e së cilës gjendet në Hokkaido, menjëherë pas lançimit u kaplua nga zjarri.

Zyrtarët theksuan se nga incidenti që u përfshi raketa e gjatë 10 metra, me diametër 50 centimetra dhe e rëndë një ton, treguan se nuk është plagosur askush.

Ndërkohë edhe në muajin korrik të vitit të kaluar raketa MOMO-1 për të cilën planifikohej të ngjitet mbi 100 kilometra lartësi, kishte përfunduar pa sukses.

Të ngjajshme

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

Çarshia historike e Stambollit përgatitet për hapjen më 1 qershor

Kushtrim Guraj

Autoritetet izraelite arrestuan imamin e Xhamisë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

Avionët ushtarakë amerikanë fluturuan mbi Shkup, përshëndetën anëtarësimin në NATO

Kushtrim Guraj

Dr Zekerija Bajrami kundërshtoi Sulejman Rexhepin për plot dhjetë vite

Hevzi Hasani

Mekë, nga 31 maji zbutje graduale e masave lidhur me COVID-19

Kushtrim Guraj

Nga nesër hapen xhamitë në Kosovë, BIK-u publikon rregullat që duhet të ndiqen

Kushtrim Guraj

Maqedoni e Veriut, shkarkohet kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU