Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Vip Well
Samet Tours
Lajme

Katari dhuron 50 milionë dollarë për refugjatët sirianë

Muslim Shop

Emiri i Katarit, Sheiku Temim bin Hamed Al Thani, ka dhënë udhëzim për dhurimin e 50 milionë dollarëve në mbështetje të refugjatëve sirianë në vende të ndryshme, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në lajmin e agjencisë së lajmeve të Katarit QNA, thuhet se donacioni do të shpërndahet nga në formën e paketës së ndihmës së shpejtë dhe nëpërmjet fondit të zhvillimit të Katarit për programe të zhvillimit për refugjatët sirianë në Turqi, Liban dhe Jordani si dhe për personat e zhvendosur nga vendet e tyre në Siri.

Në lajm thuhet se 20 milionë dollarë do të dhurohen për të zhvendosurit nga brenda Sirisë, dhe nga 10 milionë dollarë për programet e mbështetjes së refugjatëve në Jordani, Turqi dhe Liban.Ndërkohë është njoftuar se 1.5 milionë nga pjesa e 10 milionë dollarëve që është ndarë për Libanin, do të jepen për të mbështetur fushatën “ndihmoni Arsal-in” të cilën e ka nisur institucioni për bamirësi i Katarit.

Institucioni për bamirësi i Katarit më 12 janar kishte iniciuar fushatën e ndihmës emergjente për refugjatët sirianë që qëndrojnë nëpër çadra në kushtet e vështira të dimrit në zonën Arsal në rajonin Beka të Libanit.

Të ngjajshme

Diskriminimi ndaj familjes palestineze në Austri

Hevzi Hasani

Ariu polar kalon 1.500 kilometra në kërkim të ushqimit

Hevzi Hasani

Ankara, Albin Kurti takohet me kryeparlamentarin e Turqisë

Kushtrim Guraj

“Roli i bujqësisë në zhvillimin rural, aktivitet i rëndësishëm ekonomik”

Kushtrim Guraj

Kaq banorë ka aktualisht bota

Kushtrim Guraj

Qeveria amerikane hesht lidhur me vdekjen e Morsit

Kushtrim Guraj

Morsi varroset vetëm në prani të familjarëve

Kushtrim Guraj

Erdoğan: Zoti e mëshiroftë vëllaun tonë dhe dëshmorin Morsi

Kushtrim Guraj

Morsi ndërron jetë në seancën gjyqësore

Kushtrim Guraj