Rtv Pendimi
Lajme

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Hoxha i nderuar nga Kosova Dr Shefqet Krasniqi prej dy ditësh gjendet në Shqipëri ku ka vizituar disa nga zonat e prekura nga tërmeti.

Me ftesë të Myftinisë së Kavajës ai ka vizituar edhe qytetin tonë si nga qytetet ku tërmeti i 26 nëntorit shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale.

Me këtë rast, Kryetari i Bashkisë së Kavajës z. Redjan Krali rezervoi një pritje në Bashki për hoxhën e nderuar dhe gjatë takimit, miku nga Kosova u njoh me situatën e post tërmetit si edhe u diskutua mbi masat që ka ndërmarrë pushteti lokal për t’i ardhur në ndihmë të prekurve nga ky tërmet.

Më pas, u fol rreth rolit dhe përgjegjësisë që kleri fetar ka karshi qytetarëve pas panikut të krijuar nga tërmeti dhe nevojën që ata paraqesin, për mesazhin hyjnor që percjellin hoxhallarët dhe feja sa herë që ndodhin tragjedi të tilla.

Një vepër e pendës së doktor Shefqetit ishte dhurata me e veçante qe miku nga Kosova i dhuroi në shenjë respekti z. Krali.

/Kavaja Lajme

Image may contain: 2 people, people smiling, people standing

Të ngjajshme

Myftiu Tërnava priti në takim Ipeshkvin e Kishës Katolike, Dodë Gjergjin

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava uroi Komunitetin Musliman Shqiptar të Zvicrës

Kushtrim Guraj

Presidenti Erdoğan zgjati dorën e ndihmës për 2 fëmijët sirianë

Kushtrim Guraj

Myslimanët në Singapor

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava priti në takim sekretarin e Qendrës Islame Kulturore Shqiptare në Nju-Jork, Ferid ef. Bedrollin

Kushtrim Guraj

Shqipëria goditet nga një tërmet 4,5 ballë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite nga 4 tetori gradualisht do të nisë vizitat për umre

Kushtrim Guraj

Francë, deputetët largohen nga takimi pasi një studente ishte me mbulesë

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava priti në takim imamin dhe anëtarin e Komunitetit Mysliman Shqiptar të Mbretërisë së Bashkuar

Hevzi Hasani

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU