Rtv Pendimi
auto lider
Samet Tours
Good life Restaurant
Këshilli i Sigurimit i OKB-së zgjat afatin e ndalimit të armëve në Libi
Lajme

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zgjat afatin e ndalimit të armëve në Libi

Muslim Shop

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara (OKB) njëzëri ka miratuar zgjatjen e afatit për një periudhë një vjeçare të ndalimit të armëve në Libi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ndalimi, i cili është duke u zbatuar kryesisht nga Bashkimi Evropian (BE), do të mbetet në fuqi deri në qershor të vitit 2020 në mes luftimeve të vazhdueshme midis komandantit ushtarak Khalifa Haftar dhe qeverisë së OKB-së të njohur në Tripoli.

Forcat e komandatit Haftar deri tani kanë qenë të pasuksesshëm në përpjekjet për të pushtuar Tripolin nga qeveria e njohur e OKB-së në një fushatë që filloi në muajin prill. Megjithatë, forcat e tij mbeten të vendosura në disa zona rreth kryeqytetit.

Rezoluta e miratuar sot kërkon nga sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, të raportojë në këshill brenda 11 muajve mbi zbatimin e embargos së armëve.

Libia mbetet e rrethuar nga trazirat që nga viti 2011, kur lideri Muammar Gaddafi, pas katër dekadash në pushtet, u rrëzua dhe u vra në një kryengritje të mbështetur nga NATO-ja.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj