Rtv Pendimi
Kuzhinë

Kështu mund të bëni komposto nga pemët me të cilat mund të ëmbëlsoheni edhe dimrit

Tregjet dhe dyqanet janë plot me këtë pemë që ka shije të mrekullueshme

Pos zierjes së xhemëve dhe ngrirjes, pemët për ditët e dimrit mund t’i ruajmë edhe në formë kompostoje (në këtë rast fjala është për komposton nga nektarinat).

Në mënyrë të njëjtë apo të ngjashme, mund të përgatisni komposto edhe nga ndonjë pemë tjetër.

Përbërësit:

– 1 kg nektarina;
– 1 kg sheqer (për dhjetë kavanoza me komposto);
– ujë.

Përgatitja:

Nektarinat radhisni në kavanoz.

Zieni ujin dhe sheqerin.

Qitni në nektarina, mbyllni kavanozin dhe pasterizoni rreth dhjetë minuta dhe kompostoja nga nektarinat është e gatshme për dimër!

Të ngjajshme

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Urim Isma

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Kushtrim Guraj

Bukë misri e lirë dhe e shpejtë: provoni bukën e misrit me kokrra të plota misri (Video)

Kushtrim Guraj

Pite me djathë sipas recetës së vjetër boshnjake!

Kushtrim Guraj

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

Kushtrim Guraj