Rtv Pendimi
Lajme

Kinë, shkon në 812 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Numri i vdekjeve në Kinë nga shpërthimi i koronavirusit të ri u ngjit në 812, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë (NHC) i vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Autoritetet thanë se deri më tani janë raportuar 37.198 raste të konfirmuara, ndërsa 89 njerëz kanë vdekur dhe më shumë se 2.600 raste të reja janë zbuluar në 24 orët e fundit.

Numri i personave nën vëzhgimin mjekësor është rritur në 188.183, ndërsa numri i atyre që dyshohen se janë të infektuar qëndron në 28.942.

Numri i rasteve jashtë territorit kryesor të Kinës arriti në 26 në Hong Kong dhe 10 në Macau.

Virusi thuhet se është transmetuar te njerëzit nga kafshët, veçanërisht nga lakuriqët.

Përveç Kinës, virusi është përhapur në më shumë se 20 vende, përfshirë SHBA-në, Britaninë, Singaporin, Francën, Rusinë, Spanjën dhe Indinë.

Shumë vende kanë evakuuar qytetarët e tyre nga qyteti Wuhan, epiqendra e virusit, dhe zona të tjera të prekura të Kinës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka shpallur epideminë emergjencë ndërkombëtare.

Të ngjajshme

Turqia godet elementet e regjimit në Siri

Hevzi Hasani

Kinë, numri i të vdekurve nga koronavirusi rritet në 2.790

Hevzi Hasani

Japonia mbyll shkollat për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kurti: Gjyqësori të merret me nënshkrimin e marrëveshjes së fshehtë mes Thaçit dhe NATO-s

Kushtrim Guraj

Itali, kreu i rajonit të Lombardisë në karantinë për shkak të Covid-19

Kushtrim Guraj

Kërkesat për azil në BE u rritën me 13 për qind në vitin 2019

Kushtrim Guraj

“Institucionet kosovare dështuan në mbrojtjen e fëmijëve viktima të abuzimit”

Kushtrim Guraj

Vogëlushja Selva që luante “lojën e luftës” në Siri, tashmë luan me lodra të vërteta në Turqi

Kushtrim Guraj

Mulla Sead Paçarizi, zgjedhet Kryetarit i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë

Kushtrim Guraj