Rtv Pendimi
Lajme

KOSOVA VOTON

Qytetarët anembanë Kosovës do t`i drejtohen sot kutive të votimit në zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Kosovës.

Të drejtë vote në këto zgjedhje kanë 1,937,869, ndërkaq numri i Qendrave të Votimit është 895 si dhe janë 2 mijë e 547 Vendvotime.

Kurse, numri i personave që do të votojnë për herë të parë në zgjedhjet e sotme është 111 mijë e 733 votues.

Gjithsej 25 subjekte politike janë në garë për të siguruar ulëse në përbërjen e shtatë të Kuvendit të Kosovës.

Bazuar në listat e kandidatëve për deputetë të të gjitha subjekteve politike, në garë për ulëset në Kuvendin e Kosovës janë gjithsej 1070 kandidatë, njofton Klan Kosova.

Kuvendi i Kosovës ka 120 ulëse, 20 nga të cilat janë të garantuara për komunitetet joshumicë, përkatësisht 10 për komunitetin serb dhe 10 të tjera për komunitetet joserbe.

Numri i vëzhguesve të akredituar për këto zgjedhje është mbi 34 mijë.

Votimet e sotme pasuan dorëheqjen e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të vendit për shkak të ftesës për intervistim që i erdhi nga Gjykata Speciale më 19 korrik, njofton Klan Kosova.

Të ngjajshme

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

Çarshia historike e Stambollit përgatitet për hapjen më 1 qershor

Kushtrim Guraj

Autoritetet izraelite arrestuan imamin e Xhamisë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

Avionët ushtarakë amerikanë fluturuan mbi Shkup, përshëndetën anëtarësimin në NATO

Kushtrim Guraj

Dr Zekerija Bajrami kundërshtoi Sulejman Rexhepin për plot dhjetë vite

Hevzi Hasani

Mekë, nga 31 maji zbutje graduale e masave lidhur me COVID-19

Kushtrim Guraj

Nga nesër hapen xhamitë në Kosovë, BIK-u publikon rregullat që duhet të ndiqen

Kushtrim Guraj

Maqedoni e Veriut, shkarkohet kreu i BFI-së Sulejman Rexhepi

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU