Rtv Pendimi
Lajme

Kosovë, shkon në 224 numri i rasteve me COVID-19

Kosova ka raportuar edhe për 14 raste të reja të diagnostikuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19), ku numri i përgjithshëm i të infektuarve ka shkuar në 224, ndër të cilët 37 janë shëruar dhe 6 kanë vdekur, transmeton Anadolu Agency (AA).

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka njoftuar se në numrin e përgjithshëm të të infektuarve në Kosovë tani përfshihen të gjitha komunat e Republikës së Kosovës.

Siç bën të ditur IKSHPK, më 8 prill në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK janë testuar gjithsej 218 mostra ku 14 prej tyre kanë rezultuar pozitive me koronavirus.

“Rastet pozitive të sotme janë raste kontakti, 4 prej tyre me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri, 2 me vendbanim në Banjë- Malishevë, 2 me vendbanim në Prishtinë, 2 me vendbanim në Mitrovicë të Veriut dhe me nga 1 rast vendbanimet Bllacë-Suharekë, Gjurgjevik-Klinë, Krojmir-Lipjan dhe Zveçan”, njofton IKSHPK.

Sipas këtij instituti nga data 8 shkurt e këtij viti deri më 8 prill në në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare janë testuar gjithsej 2.570 mostra dhe prej tyre rezultojnë gjithsej 224 raste pozitive me 6 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese dhe 37 të shëruar.

Gjithashtu instituti ka njoftuar se vetëm dje janë shëruar 7 pacientë, të cilët kanë çuar në 37 numrin e përgjithshëm të të shëruarve në vend.

Nga komunat më të prekura me virusin COVID-19, e para në Kosovë radhitet Komuna e Malishevës me 66 raste, Komuna e Prishtinës me 25 raste, Vushtrria me 21 raste. Ndërsa nga komunat me shumicë serbe komuna më e prekur është ajo e Mitrovicës së Veriut me 20 raste të diagnostikuara me koronavirus.

Në IKSHPK gjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, ku deri më sot janë kontaktuar dhe janë nën mbikëqyrje 3.882 kontakte të rasteve.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU