Rtv Pendimi
Lajme

Kryeministri francez kërkon qasje humane ndaj migrantëve

Kryeministri i Francës, Eduard Philippe, thotë se nuk kundërshton futjen e kuotave për migrantët dhe se është e rëndësishme që ata të trajtohen në mënyrë njerëzore.

“Çështja e administrimit të qëllimeve për pranime nuk është tabu. Unë nuk kam frikë të mendoj për idenë e kuotave”, tha Philippe, duke shtuar se sistemi për ofrimin e kujdesit mjekësor falas për emigrantët që nuk kanë status zyrtar në Francë do të rishqyrtohet, raporton Reuters.

Siç tha ai Franca duhet të kujdeset për të gjithë që jetojnë në territorin e saj.

Në Francë, vitin e kaluar janë paraqitur 123,000 kërkesa për azil, rreth 22 për qind më shumë që nga 2017. /kp/

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma