Rtv Pendimi
Lajme

Kryeparlamentarët e rajonit i propozojnë BE-së masa shtesë kundër koronavirusit

Kryeparlamentarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor i janë drejtuar me një letër Presidentit të Parlamentit Evropian (PE), David Sassoli dhe Presidentes së Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, nëpërmjet së cilës propozojnë disa masa shtesë për luftën ndaj koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit nga Kuvendi i Shqipërisë, në letër thuhet se “Të vetëdijshëm për kompleksitetin e situatës së pandemisë COVID-19, numrin e personave të infektuar dhe pajisjet e pamjaftueshme mjekësore të vendeve tona, sot, më tepër se kurrë, kemi nevojë për solidaritet, një qasje të koordinuar dhe veprim të përbashkët.”

Gjithashtu kryepalamentarët kërkojnë që vendet që përfaqësojnë të përjashtohen nga vendimi për të kufizuar eksportin e pajisjeve mjekësore nga BE dhe të përfshihen në skemën e autorizimit të eksportit BE-së, të kenë akses në prokurimin e përbashkët me BE-në të pajisjeve mjekësore për të luftuar pandeminë.

Më tej kërkohet që të lejohen që një pjesë e fondeve të Programit IPA II dhe të gjitha fondet e tjera në dispozicion nga burimet e BE-së të përdoren për të luftuar pandeminë COVID-19.

“Veç masave të propozuara, në emër të parlamenteve të vendeve tona, mirëpresim çdo lloj ndihme që Bashkimi Evropian është i gatshëm të vejë në dispozicion të vendeve të Ballkanit Perëndimor”, shkruhet në letrën e kryeparlamentarëve të rajonit.

Letra është nënshkruar nga Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi, Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani, Kryetari i Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Bosnjë dhe Hercegovinës, Denis Zvizdiç, Kryetari i Dhomës së Popujve të Bosnjë dhe Hercegovinës, Dragan Coviç, Kryetari i Parlamentit të Malit të Zi, Ivan Brajoviç dhe Kryetarja e Parlamentit të Serbisë, Maja Gojkoviç.

Të ngjajshme

Kosovë, shkon në 224 numri i rasteve me COVID-19

Kushtrim Guraj

Turqia më e hershme se Evropa me masat kolektive kundër pandemisë COVID-19

Kushtrim Guraj

Francë, konfirmohen 541 vitktima të reja nga COVID-19

Kushtrim Guraj

Kosovë, mbërrin kontingjenti me ndihma nga Turqia për luftimin e koronavirusit

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari turk: Turqia do të zgjasë gjithmonë dorën e ndihmës për vëllezërit

Kushtrim Guraj

Thaçi: Thellësisht mirënjohës për Turqinë për mbështetjen e Kosovës

Kushtrim Guraj

Turqia dërgon donacion për Maqedoninë e Veriut dhe Kosovën për të luftuar me COVID-19

Kushtrim Guraj

Koalicioni i udhëhequr nga SHBA-të braktis edhe një bazë në Irak

Kushtrim Guraj

BE pranon “pamjaftueshmërinë e mbështetjes ndaj Italisë”

Kushtrim Guraj