Rtv Pendimi
Lajme

Kryeparlamentari turk: Turqia do të zgjasë gjithmonë dorën e ndihmës për vëllezërit

Kryetari i Kuvendit të Madh Popullor të Turqisë (TBMM), Mustafa Şentop, theksoi se Turqia nuk ka lënë të vetëm vendet mike dhe vëllazërore të Ballkanit në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

Şentop, nëpërmjet një postimi në Twitter, vlerësoi ndihmën mjekësore të Turqisë në kuadër të luftës kundër pandemisë COVID-19, që i dërgoi sot në Maqedoninë e Veriut, Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi dhe Mal të Zi.

Ai tha se Turqia nuk ka lënë të vetëm vendet ballkanike mike dhe vëllazërore në luftën kundër COVID-19. “Avioni ushtarak kargo me ndihma mjekësore për Maqedoninë e Veriut, Kosovë, Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi dhe Mal të Zi u nis nga Ankara. Turqia do të zgjasë gjithmonë dorën e ndihmës për vëllezërit”, shkroi ai.

Kryeparlamentari turk gjithashtu postoi edhe fotot nga ndihmat mjekësore.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU