Rtv Pendimi
Lajme

Kryetari Kelmendi uron zgjedhjen e Kryetarit të Parlamentit të Turqisë, shqiptarit Mustafa Shentop

Shqiptari Mustafa Shentop, zgjedhet Kryetar i Parlamentit të Turqisë.
Urime.

Parlamenti i Turqisë me shumicë votash zgjodhi shqiptarin Mustafa Shentop për Kryetar.
Kryetari i posazgjedhur Mustafa Shentop vjen nga AK partia e Presidentit Rexhep Taip Erdogan.
Politika aktuale e Turqisë së sotme është pothuajse e njejtë me politikën e Perandorisë Osmane sa i përket mbështetjes dhe shpërblimit të shqiptarëve me pozita të larta brenda Perandorisë Osmane.
Gjatë periudhës 600 vjeçare sa zgjati sundimi i Perandorisë Osmane ishin rreth 40 kryeministra dhe qindra ministra, mijëra pashallarë dhe mijëra gjeneralë shqiptarë.
Kjo tregon se populli turk dhe populli shqiptarë kanë një lidhje natyrale vëllazërore e cila nuk shkëputet lehtë.

I nderuari Kryetar i Parlamentit të Turqisë Mustafa Shentop, ju uroj shëndet dhe suksese në punën e juaj si kryeparlamentar.
Uroj që zgjedhja e juaj të i kontribon jo vetëm popullit të Turqisë, por mbarë rajonit dhe globit.

Të ngjajshme

Tronditëse – Policja në Gjilan vret katër anëtarët e familjes dhe veten

Kushtrim Guraj

Delegacionet turke dhe ruse fillojnë në ditën e dytë bisedimet për Idlibin

Urim Isma

Ndahen mbi 1.15 miliard euro për rindërtimin e Shqipërisë nga tërmeti, Rama falënderon duke cituar Kuranin dhe Biblën

Urim Isma

Vuçiq: Kemi humbur rastin për kompromis me Prishtinën, do të paguajmë çmimin për këtë

Urim Isma

Mbi 148 mijë vetura të paregjistruara në Kosovë sfidojnë Kartonin e Gjelbër

Urim Isma

Garda Ceremoniale e FSK-së ngriti flamurin shtetëror në oborrin e Qeverisë

Urim Isma

Sot në Bruksel mbahet konferenca e donatorëve për Shqipërinë

Urim Isma

NEWBORN-i merr pamjen e re për pavarësi

Urim Isma

Thaçi thotë se në takim me liderët e BE-së kërkoi liberalizimin e vizave

Urim Isma