Rtv Pendimi
Lajme

KUJDES: Nga 15 nëntori obligoheni t’i vendosni gomat e dimrit

Afati ligjor për ndërrimin e gomave të verës me ato të dimrit në Kosovë është 15 nëntori dhe duhet të mbahen deri më 15 mars.

Por nga ekspertët e komunikacionit, ndërrimi i gomave duhet të bëhet menjëherë pasi temperaturat do të bien nën 7 gradë. Kështu, ato do të kenë një fërkim më të mirë në rrugë e po ashtu edhe frenim më të shpejtë.

Disa preferojnë t’i ndërrojnë gomat e verës me ato të dimrit edhe më herët se që është afati ligjor. Por mos ndërrimi i tyre mund të jetë i rrezikshëm si për personat në atë veturë ashtu edhe për pjesëmarrësit e tjerë në komunikacion.

Përveç ndërrimit të gomave, shoferët janë të detyruar me ligje që të jenë të pajisur edhe me zinxhirë, gjatë gjithë kohës së lartë cekur.

Për mosrespektim të afatit për ndërrim të gomave apo mungesës së zinxhirëve, shoferët gjobiten nga Policia e Kosovës.

Gomat e sotme të dimrit jo vetëm që janë të dizajnuara për të perfomuar mirë në borë por ato performojnë mirë edhe në asfalt të ftohtë apo të lagësht.

Të ngjajshme

MPB e Maqedonisë Veriore: Të mos përdoren fishekzjarret dhe të denoncohet shitja e tyre

Urim Isma

Borë në Korçë, trashësia shkon deri në 20 centimetra, reshje bore priten edhe në Kosovë

Urim Isma

Pas kthimit të Kurtit nga Gjermania, pritet takimi i ri me Mustafën

Urim Isma

Xhamitë shqiptare në Zvicër mblodhën mbi 500 000 franga për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri

Urim Isma

KMDLNj: Ndërkombëtarët kanë bërë eksperimente me mbetjet mortore

Urim Isma

Karkalecat e shkretëtirës pushtojnë Bririn e Afrikës

Urim Isma

Erdoğan: Dhënia e Nobelit një racisti, shpërblim i shkeljeve të të drejtave të njeriut

Urim Isma

SHBA godet Serbinë, dhjetëra kompani pjesë e rrjeteve korruptive

Urim Isma

Familjet e personave të zhdukur që 20 vjet pa përgjigje

Urim Isma