Rtv Pendimi
auto lider
Good life Restaurant
Vip Well
Samet Tours
Lajme

Kur’ani 800-vjeçar tërheq vizitorët në veri të Turqisë

Muslim Shop

Një dorëshkrim i lashtë i Kur’anit i paraqitur në veri të Turqisë po tërheq më shumë vëmendje dhe vizitorë gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA).

Kur’ani, i shkruar në vitin 1191 për shkollat teologjike në rajonin e Anadollit të Turqisë, është i paraqitur në Muzeun Tokat në provincën veriore me të njëjtin emër. Mendohet të jetë i vetmi dorëshkrimi i Kur’anit i mbijetuar nga ajo kohë.

“Si një objekt i shkruar me dorë, është një model historik shumë i rëndësishëm i Anadollit. Asnjë muze tjetër në Turqi nuk ka një artefakt të këtillë”, tha për AA, Hayati Gönültaş, zv/drejtor i muzeut.

Duke e quajtur Kur’anin 800-vjeçar “thesar të çmuar të kurorës së muzeut”, Gönültaş i ftoi të gjithë në këtë muze për ta parë këtë artefakt.

Të ngjajshme

Dorëhiqet nga shkaku i kërcënimeve prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës

Kushtrim Guraj

Shri Lankë, shkon në 290 numri i të vdekurve pas sulmeve me bombë në kisha dhe hotele

Kushtrim Guraj

Britani, akademia islame sulmohet për herë të dytë brenda 3 muajve

Kushtrim Guraj

Plani amerikan i paqes në Lindjen e Mesme do të shpaloset pas Ramazanit

Kushtrim Guraj

Gjysma e të rinjve në Shkup e lexojnë Kur’anin

Kushtrim Guraj

Prioritetet e axhendës “Drejtësia 2020” në Kosovë: Zvogëlimi i numrit të lëndëve

Kushtrim Guraj

Njohja dhe heqja e vizave, kthen Bosnjën në tregun e Kosovës

Kushtrim Guraj

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” në Munchen mblodhën mbi 57 mijë euro

Kushtrim Guraj

Prizren, shënohet 104-vjetori i Fitores së Çanakkalasë

Kushtrim Guraj