Rtv Pendimi
Shëndetësi

Kurrë mos e vloni ujin dy herë

Me siguri të paktën një herë në jetë ju ndodh që të vloni ujin, të harroni se ju keni vluar njëherë dhe përsëri e vendosni në vlim.

Ndoshta duke menduar se në këtë mënyrë ju shpëtoni prej substancave të dëmshme ose të paktën të reduktoni përqendrimin e tyre, por fakti është se në këtë mënyrë mineralet e shëndetshme do të bëhen të dëmshme.

Ja se çfarë rritet me ujë dy herë të vluar:

Arseniku 

Organizata Botërore e Shëndetësisë pohon se rreziku më i madh në ujë të pijshëm çon në helmim arsenik, problemet me organet dhe madje edhe kancer.

Nitrati 

Temperatura e lartë konverton nitratet në nitrosamine të cilat janë kancerogjene. Ato ndikojnë negativisht në vezore, zorrët, stomakun dhe mund të japin rritje të leukemisë.

Fluoruri 

Disa hulumtime tregojnë se fluori ndikon në uljen e funksioneve neurologjike dhe njohëse, redukton pjellorinë dhe zvogëlon inteligjencën tek fëmijët./zeri

Të ngjajshme

Çfarë domethënie kanë tri ngjyra në pastën e dhëmbëve dhe përse janë të rëndësishme

Urim Isma

Të jesh pacient në Kosovë…

Kushtrim Guraj

Çka i ndodh trupit kur e ndaloni konsumimin e sheqerit?

Urim Isma

SI TË HEQIM DORË NGA DUHANI?

Hevzi Hasani

Mënyra e të ushqyerit është kulturë: Intervistë me Dr. Ismail Lutolli

Hevzi Hasani

Rëndësia e gjumit tek fëmijët

Kushtrim Guraj

“Vonesa në të folur”

Kushtrim Guraj

NDOTJA E TOKËS DHE USHQIMIT

Kushtrim Guraj

Si e parandalojnë dhe trajtojnë depresionin ushtrimet fizike

Urim Isma