Rtv Pendimi
Lajme

Kurti i shkruan presidentit Thaçi: Mesazhi juaj ishte paralajmërim kërcënues

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i është përgjigjur letrës së 10 janarit 2020 të Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, duke e quajtur paralajmërim kërcënues mesazhin e Thaçit dhe ndërhyrje e paragjykim të procesit të formimit të institucioneve.

Kurti në këtë letër drejtuar Thaçit ka kërkuar nga ai që të mos bëjë vlerësime politike dhe presion përmes paragjykimit të procesit politik të formimit të Qeverisë.

Lideri i LVV ka thënë se propozimin me shkrim për mandatarin për Kryeministër, do ta dërgojnë në Presidencë porsa të jenë gati.

Ai në këtë letër ka sqaruar se Vetëvendosje nuk po e shfrytëzon këtë kohë për ta neglizhuar ndërtimin e koalicionit, as edhe të cenoj autoritetin e presidentit, por me qëllim të arritjes së një marrëveshjeje politike.

Në këtë letër, Kurti ka thënë se ndodhen në fazën e finalizimit të marrëveshjes më LDK-në.

Lexoni të plotë letrën e Kurtit dërguar presidentit Thaçi:

Të ngjajshme

Tërmeti në Durrës, njerëzit dalin nga shtëpitë

Kushtrim Guraj

Për sensibilizimin

Kushtrim Guraj

Tërmet në Shqipëri, ndihet edhe në Kosovë

Kushtrim Guraj

Libi, forcat jolegjitime sulmojnë kopshtin e shkollës, raportohet për viktima

Kushtrim Guraj

“Marrëveshja për Hekurudhat në interes të Kosovës, ndikon në ekonomi”

Kushtrim Guraj

“Dezertimi” i LVV-së dhe LDK-së nga premtimi për transparencë

Kushtrim Guraj

Pensionimi e mungesa e mjekëve, sfidë për shëndetësinë në Kosovë

Kushtrim Guraj

Siri, pranë kufirit turk zhvendosen 31.600 civilë të tjerë

Kushtrim Guraj

Jep dorëheqje kryeministri i Katarit, emërohet pasardhësi

Kushtrim Guraj