Rtv Pendimi
Kuzhinë

Lakra të skuqura në salcë beshameli: Drekë për gjithë familjen!

 

Nevojiten:

– 1 lakër e freskët;
– 3 vezë,
– thërrmija buke;
– miell;
– vaj;
– kripë;
– 3 thelpinj hudhre

Përgatitja:

Lakrës hiqjani rrënjën. Në një enë të thellë qitni ujë dhe pastaj kripë.

Zieni lakrën 10-15 minuta dhe nxirreni nga uji, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Vezët tundni dhe qitni kripë.

Lakrën priteni në tetë pjesë dhe secilën pjesë rrotullojeni në miell, vezë dhe thërrmija buke dhe radhisni në tepsi të lyer. Pak nga sipër qitni vaj.

Piqni rreth 30 minuta, në 200 gradë Celsius.

Në tigan qitni rreth 5 ml vaj dhe shtoni një lugë të plotë miell dhe fërgojeni, shtoni hudhrën e shtypur dhe edhe atë fërgojeni pak.

Shtoni qumësht apo ujë, kripë dhe piper përzieni në salcë që të bëhet më e hollë.

Nxirrni lakrën nga furra dhe shtoni salcën dhe kthejeni në furrë që të vlojë edhe rreth 10 minuta.

Shërbejeni të ngrohtë, – transmeton Telegrafi.

Të ngjajshme

Toptha brazilianë nga mielli dhe djathi: Paragjellë shumë e shijshme dhe do t’u pëlqejë të gjithëve!

Qëndrim Ibrahimi

Tortë çokollate me portokaj, pa miell

Urim Isma

Sallatë me fasule si racion

Urim Isma

Spinaqi i pjekur në furrë!

Urim Isma

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Urim Isma

Kështu mund të bëni komposto nga pemët me të cilat mund të ëmbëlsoheni edhe dimrit

Urim Isma

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj