Rtv Pendimi
Shëndetësi

Lufta kundër koronavirusit mund të fitohet nëpërmjet sheqerit

Një kërkim ndërkombëtar në luftën kundër koronavirusit ka rënë në gjurmët e anti-virusit.

Publikimet e Shkencës së Avancuar, nga dy ekipe britanike dhe zvicerane bëjnë me dije se duke përdorur molekula të modifikuara sheqeri, të quajtura ciklodektrins mund të prishin shtresën e jashtme të virusit dhe të shkatërrojnë pjesët infektive të virusit.

Në këtë mënyrë mund të parandalohej përhapja e koronavirusit madje pa dëme në njerëz.

Kurse Australia ka rikrijuar në një laborator koronavirusin, dhe mendohet se do të jetë më e thjeshtë tashmë për të gjetur edhe zgjidhjen se si mund të ndalet.

Një mënyrë tjetër për të ndalur këtë virus është edhe me zbardhues, por është substancë shumë toksike dhe nuk mund të aplikohet në trupat e qenieve njerëzore.

Të ngjajshme

Magnezi, mineral me funksion të gjerë në organizëm

Kushtrim Guraj

Si t’i shëroni thembrat e çara në mënyrë natyrale?

Kushtrim Guraj

Ramazani – muaji i shëndetit

Hevzi Hasani

Përgatitni trupin tuaj për Ramazan me këto këshilla për shëndetin

Kushtrim Guraj

Epidemia e Covid 19 po merr ngadalë rrjedhën e zakonshme të çdo infeksioni viral sezonal

Kushtrim Guraj

Mbrojtja më e mirë kundër çdo virusi

Kushtrim Guraj

A e dini nga vjen fjala Karantena ?

Hevzi Hasani

Stresi dhe shëndeti

Qëndrim Ibrahimi

S’do ju vijë kurrë moment më i mirë për të lënë cigaren

Qëndrim Ibrahimi

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU