Rtv Pendimi
Kuriozitete

Lulet që ia ndryshojnë pamjen shkretëtirës së Afrikës Jugore

Çdo pranverë, për disa javë, lulet e egra i mbulojnë rrugët e thata të bregdetit perëndimor të Afrikës së Jugut.

Koloriti i ngjyrave nga këto lule ia ndryshojnë pamjen shkretëtirës afrikane, shkruan BBC, përcjell Klan Kosova.

Përgjatë periudhës së muajve korrik-shtator, lulet veçse fillojnë të vyshken dhe era e parë që fryen mbi shkretëtirë do t’i rrëzojë ato përtoke. Farat e luleve pastaj do të mbijnë nën tokë dhe do të çelin vitin e ardhshëm.

Fotografi Tommy Trenchard i cili ka bërë foto artistike nga ky fenomen natyror e përshkruan këtë pamje si diçka surreale.

“Jetëgjatësia e vogël e tyre i bënë edhe më të veçanta. Njerëzit e mendojnë Afrikën Jugore si një vend për t’i shikuar kafshët e egra, por këto lule të egra në shkretëtirë i bëjnë të kënaqen me pamjen”, përshkruan Trenchard.

 

Të ngjajshme

Turqi, zbulohen fosile 9 milionë vite të vjetra

Kushtrim Guraj

Gjuha arabe është e jashtëzakonshme

Kushtrim Guraj

Francë, vala e nxehtë solli temperatura të larta rekorde

Kushtrim Guraj

Shkencëtari japonez e pranoi Islamin për shkak të ajetit për fikun dhe ullirin

Kushtrim Guraj

Qatar Airways linja numër një ajrore në botë

Kushtrim Guraj

Turistët interesim të lartë për “ylberin në tokë”

Kushtrim Guraj

Qyteti turk Iğdır një nga vendet më të rëndësishme për shkencën e zogjve

Kushtrim Guraj

Minberi i Salahudinit në Xhaminë e Qytetit Halil ( Ibrahimi alejhi selam )

Kushtrim Guraj

37 vjet pa e humbur asnjë namaz në xhaminë Pejgamberit a.s.

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU