Rtv Pendimi
Lajme

Mahnitëse: 80 mijë euro mblodhi shoqata ‘Jetimat e Ballkanit’ në Vjenë të Austrisë

Në vazhdën e aktivitetit humanitar, shoqata bëmirëse ‘Jetimat e Ballkanit’ këtë të diel ka mbajtur tribunën e radhës në Vjenë të Austrisë.

Në mesin e qindra të pranishmëve, këtë herë, ky tubim madhështor i organizuar për nder të festës së Flamurit, 28 Nëntorit, u tha se kontributet e mbledhura sërish do t’i dedikohen familjeve në nevojë.

Halil Kastrati, humanisti i cili udhëheq me këtë shoqatë, tha se shqiptarët çdoherë ka qenë solidar me të tjerët, gjë që e dëshmuan edhe këtë herë me kontributin prej 80 mijë eurove brenda pak orësh.
Nën praninë e mjëra bashkëkombasve, edhe njëherë u tregua gatishmëria e ndihmës dhe mbështjetjes për shoqatën “Jetimat e Ballkanit”.

Derisa, humanisti Halil Kastrati, sërish premtoi që me shoqatën ‘Jetimat e Ballkanit’ do t’i bëjë të lumtura edhe shumë familje të tjera, duke falënderuar secilin kontributdhënës që përmes këtij projekti kanë ndihmuar me automatizëm shumë familje që kanë nevojë për ndihmë.

Në anën tjetër, edhe ligjëruesit Dr. Musa Musai, hoxhë Usam Alimi dhe prof. Vahidin Beluli, përmes ligjëratave të tyre shprehën bindjet e tyre se nga organizime të tilla, shqipëtarët nuk i ndalë asgjë për të mirë, virtyt i cili ka karakterizuar shqipëtarët ndër shekuj.

Tribuna në Vjenë, është organizuar nga xhamia ‘Ikre’ në Vjenë , derisa transmetimi i saj është bërë LIVE në RTV Pendimi, i cili njëherësh ishte edhe spoznor medial i kësaj tribune./ RTV Pendimi

Të ngjajshme

Erdogani tregon se kur do të përfundojë ndërtimi i 500 banesave në Shqipëri

Urim Isma

Kavajë/Pas tërmetit Dr. Shefqet Krasniqi viziton Kavajën, takohet nga Kryebashkiaku Krali

Kushtrim Guraj

Vaksinat kundër gripit arrijnë sot, shpërndahen javën tjetër

Urim Isma

Rama dhe Cakaj drejt Bratislavës, Shqipëria merr presidencën e OSBE-së

Urim Isma

Lufta kundër racizmit, në Norvegji do të shpërndahen 10.000 kopje të Kuranit

Urim Isma

Bashkësia Islame e Kosovës mbledh mbi 300 mijë euro ndihma për Shqipërinë pas tërmetit

Urim Isma

Ndodh në Maqedoni, nxënësit publikojnë video në Instagram duke thyer dyert dhe bankat e shkollës

Urim Isma

Mashtronin njerëzit duke kërkuar ndihma për të dëmtuarit nga tërmeti, arrestohet drejtori i fondacionit në Tiranë

Urim Isma

Koalicioni LVV-LDK, Vjosa Osmani thotë se ka hapësirë që të gjendet zgjidhja

Urim Isma