Rtv Pendimi
Kuzhinë

Makarona të pjekur me mish të bluar

Drekë fenomenale ushqyese për gjithë familjen.

Përbërësit:

– 300 g makarona,
– 350 g mish të bluar,
– ½ preshi,
– 1 lugë pastë domateje,
– 150 g kaçkavall,
– kripë,
– piper,
– vaj.

Përgatitja:

  1. Makaronat përvëloni në ujë të vluar në të cilin keni qitur kripë, sipas udhëzimit nga ambalazhi.

  2. Kulloni dhe lini anash.

  3. Në pak vaj fërgoni pjesën e bardhë por të grirë të preshit.

  4. Shtoni mishin e bluar dhe fërgoni bashkë, duke i përzier vazhdimisht, në temperaturë mesatare, derisa mishi të marrë të skuqet.

  1. Shtoni kripën, piperin dhe pastën e domates dhe bashkoni mirë.

  2. Në një enë rezistuese ndaj zjarrit të bërë me vaj makaronat e kulluar shpërndani në mënyrë të barabartë dhe sipër qitni mishin.

  3. Hidheni mishin e skuqur mbi makaronat dhe shpërndajeni atë.

  4. Kaçkavallin priteni në copa më të mëdha dhe shpërndajeni mbi mishin.

  5. Piqni në furrën e nxehur në 220 gradë celsius rreth njëzet minuta, domethënë derisa kaçkavalli të shtrihet tërësisht dhe korja (pjesa e sipërme) të skuqet.

  6. Shërbejeni të ngrohtë dhe të zbukuruar me fletë majdanozi.

Ju bëftë mirë,

Të ngjajshme

Sallatë me fasule si racion

Urim Isma

Spinaqi i pjekur në furrë!

Urim Isma

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Urim Isma

Kështu mund të bëni komposto nga pemët me të cilat mund të ëmbëlsoheni edhe dimrit

Urim Isma

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Kushtrim Guraj