Rtv Pendimi
Lajme

Mass: Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria kanë bërë përparim real drejt BE-së

Ministria e Jashtme gjermane ka bërë publike qëndrimin më të fundit në lidhje me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, të ministrit të shtetit Heiko Maas me rastin e një konference të mbajtur në Berlin me homologun e tij kroat.

Duke iu referuar vendosjes së agjendës për Evropën me çështjet e zgjerimi, kuadrit financiar shumëvjeçar dhe Brexit, ministri gjerman është deklaruar publikisht se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, kanë bërë përparim real drejt BE.

Por kanë qenë të dy ministrat që kanë sqaruar të njëjtin qëndrim për faktin se këto dy vende kanë nevojë për një perspektivë të besueshme të BE-së dhe se ata duhet të fillojnë negociatat e pranimit.

BE është një projekt paqeje janë deklaruar të dy ministrat dhe një lokomotivë ekonomike, fakt ky që nuk është askund tjetër më aktual se në Ballkanin Perëndimor prej nga Kroacia shihet si një vend urë në rajon./rtsh/

Të ngjajshme

VIHET GURTHEMELI I XHAMISË SË RE NË FSHATIN LUBIN TË SARAJIT

Qëndrim Ibrahimi

Grenell në Prishtinë: Dëshirojmë të bëjmë progres në këtë rajon

Urim Isma

“Mbi 600 protestues të vdekur gjatë demonstratave në Irak”

Urim Isma

Pas zjarreve dhe stuhisë, Australia përballet me kërcënimin e merimangave helmuese

Urim Isma

Shoqata “Jetimat e Ballkanit” ndan edhe 10 shtëpi për familjet e pastreha në Lipjan

Urim Isma

29 vjet nga rihapja e xhamisë së Et’hem Beut në Tiranë pas komunizmit (VIDEO)

Kushtrim Guraj

Alarmante: Numër i madh i vetëvrasjeve në Kosovë

Hevzi Hasani

Kancelarja gjermane Angela Merkel kërkon embargo të armëve ndaj Libisë

Urim Isma

Instituti i Shëndetësisë: Ajri i pashëndetshëm – mos dilni jashtë pa ndonjë nevojë të domosdoshme

Urim Isma