Rtv Pendimi
Samet Tours
auto lider
Good life Restaurant
Lajme

Merkel: Samiti për Sirinë mund të mbahet në tetor

Muslim Shop

BERLIN (AA) – Kancelarja gjermane, Angela Merkel, në konferencën e përbashkët për media me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se udhëheqësit e Turqisë, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës planifikojnë të mblidhen muajin e ardhshëm për një samit katër palësh mbi Sirinë, raporton Anadolu Agency (AA).

Duke folur pas takimit me presidentin Erdoğan në Berlin, kancelarja Merkel paralajmëroi se gjendja në qytetin Idlib të Sirisë mbetet e brishtë.

“Ne jemi në favor të një takimi katër palësh”, tha Merkel, duke shtuar se udhëheqësit e Turqisë, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës synojnë mbajtjen e këtij takimi në muajin tetor.

Një marrëveshje midis Turqisë dhe Rusisë më 17 shtator, shmangu një ofensivë ushtarake në shkallë të gjerë të regjimit sirian në Idlib, qytet që është bastion i fundit i forcave të opozitës.

Si Turqia ashtu edhe Gjermania paralajmëruan kundër ofensivë të tillë ushtarake në provincën e cila është shtëpi e rreth 3.5 milionë civilëve.

Merkel vlerësoi përpjekjet e Turqisë për miliona refugjatë sirianë që ikën nga lufta civile në Sirinë fqinje dhe u strehuan në Turqi.

“Ne gjithashtu kemi diskutuar marrëveshjen BE-Turqi. Ne mbetemi të përkushtuar ndaj premtimeve tona”, theksoi Merkel.

Kancelarja gjermane tha se ajo dhe presidenti Erdoğan do të vazhdojnë bisedimet e tyre mbi Sirinë dhe krizën e refugjatëve në një mëngjes pune ditën e nesërme.

Presidenti Erdoğan qëndron për një vizitë 3-ditore në Gjermani për të përmirësuar lidhjet politike dhe ekonomike midis dy vendeve.

Të ngjajshme

“Investimet në spitale janë për një mjekësi moderne në Kosovë”

Kushtrim Guraj

Rtv Pendimi ju uronë festën e Kurban Bajramit

Kushtrim Guraj

Indonezi, gruaja kurseu duke mbledhur mbeturina 26 vite për të udhëtuar në Haxh

Qëndrim Ibrahimi

Spanjë, shpëtohen 59 migrantë në Mesdhe

Kushtrim Guraj

Turqi, gjenden mbishkrime të lashta 883 vjet

Kushtrim Guraj

Studentët dhe nxënësit nga Shqipëria do të vizitojnë Turqinë

Kushtrim Guraj

Me karrocë drejt Haxhit: Rrëfimi i 34-vjeçarit nga Vushtrria, ëndrra e të cilit tanimë është realitet

Kushtrim Guraj

Edhe një doktore shkence i shtohet Kosovës

Hevzi Hasani

Turqia shpall vendimet e Këshillit të Lartë Ushtarak

Kushtrim Guraj