Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Lajme

Ministri britanik: Putin është përgjegjës për sulmin në Salisbury

Muslim Shop

Ministri britanik i Sigurisë, Ben Wallace, deklaroi se presidenti rus, Vladimir Putin, është “përfundimisht përgjegjës” për sulmin me helmin nervor ndaj ish-agjentit rus, Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia Skripal, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një ditë pas publikimit të emrave të dy shtetasve rusë të cilët dyshohen për sulmin ndaj Skripal në Salisbury, Wallace për “Sky News”, tha se një operacion i këtij niveli mund të miratohet ekskluzivisht nga vetë presidenti.

Peskov: Rusia nuk është e përfshirë në rastin Skripal në asnjë nivel
Hetuesit britanikë dhe ndërkombëtarë më parë kanë thënë se në sulmin e marsit në Salisbury është përdorur helmi nervor Novichok.

“Ajo që dimë është se të dyshuarit janë oficer ushtarak të inteligjencës në detyrë. Ata nuk ishin oficer të inteligjencës në pension apo ‘freelancer'”, tha Wallace.

Duke theksuar se agjencia ushtarake e inteligjencës është njëra nga dy agjencitë më të mëdha në Rusi, Wallace tha se kjo agjenci i jep llogari ministrit të Mbrojtjes, dhe se ministri i jep llogari presidentit rus, Putin.

Deklarata e Wallace është akuza e parë drejtuar Putinit nga një zyrtar britanik i rangut të lartë.

Dje, Prokuroria Britanike njoftoi se Aleksandër Petrov dhe Ruslan Boshirov janë të dyshuarit për sulmin ndaj Skripal.

Komisioneri i Policisë Metropolitane, Neil Basu, tha se të dyshuarit ka gjasa të kenë përdorur emra të koduar dhe se Petrov dhe Boshirov nuk janë identitetet e tyre të vërteta.

Ai shtoi se dyshja e dyshuar në Londër ka mbërritur dy ditë para sulmit të marsit në Salisbury, kurse për në Moskë kanë udhëtuar pak ditë pas sulmit.

Të ngjajshme

Netanyahu paralajmëron aneksimin e enklavës hebraike në Hebron

Urim Isma

“Fluturon” çmimi i naftës pas sulmeve në rafineritë e Arabisë Saudite

Urim Isma

Gjoba për subjektet që shkelin Ligjin zgjedhor

Urim Isma

​Kosova përjetësisht mike e Amerikës

Urim Isma

Vendimi i ‘Venecias’ për Presidentin Meta del më 11 tetor

Urim Isma

Peshqit në Drin të Bardhë po ngordhin prej ujërave të zeza

Urim Isma

Haradinaj takon ambasadoren e re franceze, flasin për thellimin e bashkëpunimit

Urim Isma

Zjarr në një spital në Dusseldorf të Gjermanisë, një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar

Urim Isma

Turqi, mbi 50 ushtarakë në paraburgim për lidhje me FETO-n

Urim Isma