Rtv Pendimi
Lajme

Ministri Zemaj priti në takim sekretarin e përgjithshëm të BI të Kosovës Ahmet Sadriun

Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, z. Armend Zemaj, priti sot në takim sekretarin e përgjithshëm të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës Ahmet ef. Sadriun. MInistri Zemaj me këtë rast falënderoi dhe çmoi lartë institucionin e BIRK-ut për kontributin dhe përkrahjen e rëndësishme që ka ofruar Myftiu Tërnava dhe BIRK-u-në përgjithësi në menaxhimit të situatës epidemiologjike në vend.
Nga ana e tij sekretari e përgjithshëm të Kryesisë së Bashkësisë Islame të Kosovës Ahmet ef. Sadriun falënderoi ministrin Zemaj për pritjen duke theksuar nevojën e përkushtimit dhe solidaritetit në përballimin e kësaj sfide globale të shëndetit publik. Ai mw pas e informoi ministrin Zemaj për menaxhimin e deritanishëm nëpër xhamitë e Kosovës dhe zbatimin e masave kundër Covid-19. Sadriu po ashtu tha se të gjitha aktivitetet dhe ceremonitë fetare i nënshtrohen masave dhe rekomandimeve të IKSHP-së si dhe protokolleve të OBSH-së lidhur me pandeminë COVID 19.
Ishte konkluzion i përbashkët që bashkëpunimi midis MSh dhe BIRK t’i shërbejë ruajtjes së shëndetit publik të popullatës së Kosovës.

Të ngjajshme

OKB: Për 11 vite 16.7 miliardë dollarë humbje ekonomike nga pushtimi i Gazës

Kushtrim Guraj

Babai dhe i biri çliruan fshatin nga pushtimi armen

Kushtrim Guraj

“MERAKLITË E KERREVE”, DONACION INTERESANT PËR SHB ” JETIMAT E BALLKANIT” E CILA PËRKUJDESET PËR SKAMNORËT

Kushtrim Guraj

FSK dhe Policia, institucionet të cilave qytetarët u besojnë më shumë

Kushtrim Guraj

111 persona të moshuar në Kosovë janë pa përkujdesje familjare

Kushtrim Guraj

Kursistet e mësim-besimit e Prishtinës organizojnë program për nder të mevludit

Kushtrim Guraj

Lufta në Jemen, 5.700 fëmijë e kanë humbur jetën

Kushtrim Guraj

Kryeparlamentari Xhaferi mori pjesë në Akademinë Shkencore “Ditët e Alfabetit – II”

Kushtrim Guraj

Universiteti i Fondacionit Maarif organizon konferencë për sfidat në Ballkan mbi COVID-19

Kushtrim Guraj