Rtv Pendimi
Kuzhinë

Mish vici me qepe te vogla

500-700gr Mish vici
1kg qepe te vogla
3 thelpi hudher
3 domate pure
1 shkop kanelle
3 kokra karafil
3 kokra piper xhamajke (allspice)
Krip piper te zi
2 gjethe dafine
1 luge gjelle piper te kuq
Vaj ulliri

Mishin e presim ne copa normale dhe e thajm me leter guzhine e skuqim ne vaj ullir duke hedhur kripen dhe piperin e zi ,,kur eshte skuqur mire nga te gjitha anet hedhim qepet dhe i lem gati 15 min sa te zverdhen te gjitha.Me pas shtojm te gjitha erzat e tjera dhe hudhren i kaurdisim edhe 5 min
E mbyllim me kapak sa te avulloj shtojm domaten pure e lem perseri te mbetet ne yndyre dhe shtojm 2 gota uje i vendosim kapakun dhe e lem te ziej ne zjarr te ulet per 1 .30 min.I shtojm nga gjysem gote uje vazhdimisht sa here te duhet.Ne fund gjella duhet te mbetet me salcen e yndyre.
E lem te pushoj 30 min para konsumimit./kuzhina

Të ngjajshme

Sallatë me fasule si racion

Urim Isma

Spinaqi i pjekur në furrë!

Urim Isma

Dreka që do ta doni: Speca të fërguar me djathë

Urim Isma

Kështu mund të bëni komposto nga pemët me të cilat mund të ëmbëlsoheni edhe dimrit

Urim Isma

Sallatë me dredhëza e fileta pule

Kushtrim Guraj

Lakror misri me hithra

Kushtrim Guraj

Gurabije mjalti me grizë: Sekreti i ëmbël i kuzhinës së gjyshes

Kushtrim Guraj

Vezë sipas mënyrës së peshkatarëve

Kushtrim Guraj

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Kushtrim Guraj