Rtv Pendimi
Shëndetësi

Mjalti dhe hudhra, ilaçi më i fuqishëm në botë!

Që nga kohët e lashta hudhra është konsideruar një ndër mjetet më efikase kundër sëmundjeve të ndryshme, ndërkaq konsumimi i hudhrës bashkë me mjaltin në lukth të zbrazët i bën mirë maksimalisht organizmit.

A ka gjëra më të shëndetshme se këta dy artikuj: hudhra dhe mjalti?

Hudhrën, por edhe mjaltin patjetër duhet t’i hani në formë të papërpunuar, ndërkaq ekspertët thonë që kjo përzierje mund të pengojë kancerin, transmeton Telegrafi.

Si bëhet kjo përzierje e shërueshme?

Mjalti vetëm forcon cilësitë e dobishme të hudhrës. Duke përdorur mjaltin bashkë me hudhrën një javë në stomak të zbrazët, ju do të përmirësoni dukshëm shëndetin tuaj.

Nevojiten:

– Një filxhan mjaltë bletësh;
– 10 thelpinj hudhre.

Përgatitja:

Bluani hudhrën në blender. Qiteni hudhrën në kavanoz dhe shtoni mjaltin. Mbylleni kavanozin dhe lëreni në një vend të ftohtë një javë.

Nga një lugë të këtij ilaçi merrni çdo ditë gjatë një jave në lukth të zbrazët. Pastaj bëni pauzë disa javë dhe përsëriteni marrjen e këtij ilaçi.

Të mirat e këtij ilaçi:

▪ përmirëson qarkullimin e gjakut;
▪ normalizon shtypjen e gjakut;
▪ ul nivelin e kolesterinës “së keqe” në gjak;
▪ zvogëlon përflakjen;
▪ forcon imunitetin;
▪ eliminon kollën;
▪ shëron trupin nga ftohja dhe gripi.

Derisa jeni duke e përdorur këtë ilaç, rekomandohet të shmangni ushqimin e yndyrshëm, sheqerin dhe ushqimin e shpejtë.

Të ngjajshme

Këto janë ushqimet që personat me artrit nuk duhet kurrsesi t’i konsumojnë

Kushtrim Guraj

Assesi mos hani lakra turshi nëse vuani nga këto sëmundje! Mos luani me shëndetin!

Urim Isma

Benefitet e përdorimit të limonit

Kushtrim Guraj

Bukë e bardhë, e zezë apo integrale, cila është më e shëndetshme?

Urim Isma

Përse kërcëllini dhëmbët gjatë natës dhe si ta ndaloni këtë shprehi?

Urim Isma

Specat djegës ruajnë zemrën

Urim Isma

Duart dhe këmbët ju janë të ftohta, ndërsa nuk keni probleme me qarkullimin e gjakut! Është e mundshme që vuani nga këto sëmundje!

Urim Isma

Përse fëmijët duhet të pinë qumësht shumë të yndyrshëm

Urim Isma

Shkencëtarët kanë zbuluar mënyrën si të shërojnë verbërinë

Urim Isma