Rtv Pendimi
Lajme

Muslimanët interesim të madh për faljen e namazit të sabahut në Xhaminë e Madhe të Ajasofjes

Muslimanët me interesim të madh e falën namazin e sabahut në ditën e pestë në Xhaminë e Madhe të Ajasofjes (Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi) pas hapjes për faljen e namazit pas 86 vitesh, raporton Anadolu Agency (AA).

Qytetarët respektuan rregullat e distancimit social gjatë faljes së namazit.

Ata që nuk kishin mundësi të falen brenda xhamisë e falën namazin jashtë.

Në sheshin Sultanahmet dhe Xhaminë e Madhe të Ajasofjes besimtarët u pranuan pasi kaluan kontrollet nën masa intensive të sigurisë.

Para dhe pas namazit besimtarët u lutën dhe bënë tekbire dhe salavate.

Ndërsa turistët patën mundësinë ta vizitojnë xhaminë në orët e mbrëmjes dhe pas namazit të sabahut.

Të ngjajshme

Takim Kosovë-Serbi në Washington më 2 shtator

Kushtrim Guraj

Erdoğan diskuton zhvillimet në Mesdheun Lindor me kreun e Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

Ministri Selimi takon ambasadorin e Turqisë, Çağrı Sakar

Kushtrim Guraj

Erdoğan zhvillon bisedë telefonike me kancelaren Merkel

Kushtrim Guraj

Turqia do t’i rihapë shkollat më 21 shtator

Kushtrim Guraj

Kosovë, prezantohet fushata “Së bashku kundër COVID-19”

Kushtrim Guraj

BE mbështetje financiare për Shqipërinë, Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut

Kushtrim Guraj

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës falënderon ambasadorin turk për ndihmat kundër COVID-19

Kushtrim Guraj

Nga shpërthimi në Portin e Bejrutit janë dëmtuar 8.000 ndërtesa

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU