Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Nafta e papërpunuar mund të bie në 40 dollarë për fuçi

NEW YORK (AA) – Çmimi i naftës mund të bie në 40 dollarë për një fuçi nëse OPEC-u dështon të zbatojë kufizimin e prodhimtarisë, është paralajmërimi i fundit i kompanisë multinacionale amerikane për financa, Goldman Sachs, raporton Anadolu Agency (AA).

“Mungesa e përparimit në zbatimin e kuotave të prodhimit si dhe mosmarrëveshjet e shumta në mesin e prodhuesve të OPEC-ut, flasin për gjasa të vogla që marrëveshja të arrihet më 30 nëntor”, thuhet në raportin e Bankës.

Në muajin shtator OPEC-u njoftoi se gjatë një takimi joformal në Algjeri është dakorduar kufizimi i prodhimtarisë në shifrat mes 32.5 dhe 33 milion fuçi në ditë, që paraqiste përpjekjen e parë pas vitit 2014 për të stabilizuar tregun si rrjedhojë e rënies së befasishme të çmimeve të naftës.

Rekordi i ri nga Rusia në prodhimin e naftës

Sipas të dhënave të Ministrisë së Energjisë së Rusisë, prodhimi i naftës së vendit në muajin tetor, në krahasim me muajin e kaluar duke u rritur për 0.1 për qind, është rritur në 11.2 milionë fuçi në ditë.

Kompanitë ruse të naftës të cilët janë duke bërë eksport në bazë të dollarit, rritën të ardhurat dhe aktivitetet e shpimit pasi që rubla ruse në periudhën e fundit fitoi vlerë të konsiderueshme kundër dollarit.

Kështu prodhimi i naftës së vendit arriti në nivelin rekord të periudhës pas Bashkimit Sovjetik. Ndërsa prodhimi i gazit natyror të Rusisë në muajin tetor u bë 61 miliardë metër kub.

Ndërkohë, zyrtarët rusë, theksojnë se do të mbështesin marrëveshjen zyrtare e cila ka të bëjë me ngrirjen e prodhimit të naftës mes anëtarëve të OPEC-ut.

Ministri rus i Energjisë, Aleksandr Novak, kishte theksuar se për të mbështetur çmimet e naftës janë të gatshëm për bashkëpunim për ngrirjen e nivelit të prodhimit.

Të ngjajshme

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj

A është tkurrur mali më i lartë në botë?

Kushtrim Guraj

Stamboll, hapet qendra teknologjike e Microsoft-it

Kushtrim Guraj