Rtv Pendimi
Good life Restaurant
auto lider
Samet Tours
Vip Well
Lajme

NATO mbështetje Gjeorgjisë, i bën thirrje Rusisë për tërheqjen e ushtarëve

Muslim Shop

Zv/sekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gjerogji, ka theksuar se japin mbështetje konkrete për integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë, ndërsa Rusisë i bëri thirrje që të “tërheqë ushtarët e saj” nga ky rajon, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gottemoeller, në kuadër të takimeve në kryeqytetin Tbilis të Gjeorgjisë është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme, Davit Dondua.

Në një konferencë të përbashkët për media pas takimit, Gottemoeller ka theksuar se NATO jep mbështetje për integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë, duke përfshirë edhe rajonet Abkhazia dhe Osetia Jugore.

“NATO mbështet plotësisht pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Gjeorgjisë së njohur brenda kufijve ndërkombëtarë”, tha Gottemoeller.

Pasi ka tërhequr vëmendjen se Rusia vazhdon të forcojë aktivitetet ushtarake në rajonin e Detit të Zi, Gottemoeller ka shprehur shqetësim nga kjo dhe se siguria e Detit të Zi për NATO-n është parësore.

“NATO mbështet plotësisht integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë. Ne i bëjmë thirrje Rusisë që të tërheqë trupat nga vendi juaj”, tha ndër të tjera Gottemoeller.

Gottemoeller po ashtu ka shtuar se e ftojnë Gjeorgjinë që të vazhdojë e ecë në drejtimin që ka zgjedhur, sepse “ajo patjetër do të anëtarësohet në NATO”.

Edhe ministri Dondua ka bërë të ditur se me Gottemoeller kanë vlerësuar procesin e integrimit të Gjeorgjisë në NATO, zhvillimet në Abkhazia dhe Osetinë Jugore të cilat kanë shpallur pavarësinë e njëanshme nga Gjeorgjia, si dhe çështjen për sigurinë e Detit të Zi.

Ai gjithashtu tha se Gjeorgjia ka ndërmarrë hapa efektive në integrimin e saj në NATO dhe se vendi i ka të gjitha mekanizmat e nevojshme për tu anëtarësuar në këtë aleancë.

Në kuadër të vizitës së saj në Tbilisi, Gottemoeller do të takohet edhe me presidentin gjeorgjian, Giorgi Margvelashvili.

Të ngjajshme

Suedi, dënohet një politikan për fyerje ndaj muslimanëve

Kushtrim Guraj

Izraeli nuk lejon hyrjen e 90 shtetasve turq në Kuds

Kushtrim Guraj

Mesut Özil, largohet nga kombëtarja e Gjermanisë

Kushtrim Guraj

Halil Kastrati me shoqatën e tij, i ndërton shtëpi veteranit nga Buqja (Video)

Kushtrim Guraj

TIKA do të restaurojë dy xhami në Kosovë

Kushtrim Guraj

Rritet numri i norvegjezëve që konvertohen në islam

Kushtrim Guraj

Inovacioni studentor: Biçikleta elektrike që bën pastrimin e ajrit

Kushtrim Guraj

Kosova mori 6.5 milionë euro nga Gjermania për zhvillimin e bujqësisë

Kushtrim Guraj

Haradinaj e Bërnabiq përplasen në Londër për arrestimin e pesë serbëve

Kushtrim Guraj