Rtv Pendimi
Vip Well
auto lider
Good life Restaurant
Samet Tours
Lajme

Ndërron jetë teologu Sead Ajruli

Muslim Shop

Pas aksidentit në Greqi, ndërron jetë teologu Sead Ajruli nga Kamjani i Tetovës

Të Allahut jemi dhe tek Ai do të kthehemi.

Buzëqeshja e tij ishte si nga brendësia ashtu edhe nga natyra e tij e përditshme

“Ne nuk jemi si ata, pasi që ne kemi frikë Allahun xh.sh.” – Sead Ajruli

Do na mungosh shum, InshaAll-llah i madhi Zot ju shpërblen me Xhennetin Firdeus.

Sot në orët e paradites ka ndërruar jetë teologu dhe humanisti i madh, Sead Ajruli.

Ai nuk u mbijetoi lëndimeve të marra nga një aksident rrugor që ndodhi më 15 gusht në Greqi. Që nga ajo ditë, Ajruli mbahej nën përkujdesje intensive mjekësore në spitalet greke, për t’u transferuar më pas në Stamboll.

Sead Ajruli lindi më 17 dhjetor të vitit 1974 në fshatin Kamjan të rrethinës së Tetovës. Shkollimin e mesëm e ndoqi në medresenë “Isa Beu” në Shkup në vitet 1989-1993, për të vazhduar pastaj studimet në Arabinë Saudite, në fakultetin “Al-Imam” në Riad, të cilin e përfundoi në vitin 2005. Pas përfundimit të studimeve, u kthye në vendlindje për të filluar kontributin e tij për vendin dhe shoqërinë.

Së bashku me teologë dhe shokë të tjerë, ai u aktivizua në Shoqatën Kulturore “Vizioni M”, ku jepte kontributin e tij të çmuar në edukimin e gjeneratave të reja. Ajruli njashtu ishte i inkuadruar edhe në aktivitetet humanitare të Organizatës Kulturore Humanitare “Merhamet”, duke u shtrirë dorën skamnorëve dhe nevojtarëve të rajonit të Pollogut dhe më gjerë. Përgjatë kësaj periudhe Sead Ajruli kreu edhe studimet e magjistraturës në Universitetin Shtetëror të Tetovës, duke marrë titullin: “Magjistër i Gjuhës dhe Letërsisë Arabe”.

Në memoriet e nxënësve të tij, banorëve të fshatit Kamjan, por edhe të gjithë atyre që patën rastin ta njohin, Sead Ajruli gjithnjë do të mbetet shembull dhe burim frymëzimi, një njeri i devotshëm, por edhe i sinqertë, i përkushtuar në punë por edhe gazmor, pishtar ndriçues dhe kundërshtar i përbetuar i çfarëdolloj padrejtësie.

Të ngjajshme

Numri i të vdekurve nga përmbytjet në Japoni rritet në 195

Kushtrim Guraj

Greqia i kërkon Gjermanisë 300 miliardë euro dëmshpërblim lufte

Kushtrim Guraj

Gjermania përkrah Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së

Kushtrim Guraj

Futbollistët myslimanë festojnë ardhjen e Ramazanit

Kushtrim Guraj

Komisari Hahn në Prishtinë: Taksa duhet të hiqet

Kushtrim Guraj

Dr. Shefqet Krasniqi për LGBTI: Më vjen turp të flas para popullit për gjëra të tilla

Kushtrim Guraj

Kabul, shpërthim pranë aeroportit pas aterimit të zëvendëspresidentit afgan

Kushtrim Guraj

A ka gjasë për një marrëveshje Kosovë-Serbi?

Kushtrim Guraj

Shqipëria thyen rekord në Europë, papunësia 32.8%

Kushtrim Guraj