Rtv Pendimi
Lajme

Në Kosovë mblidhen vota për zgjedhjet parlamentare në Serbi

Ashtu sikurse në vitet e kaluara, shtetasve të Serbisë që duan të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në zgjedhjet parlamentare të Republikës së Serbisë u është mundësuar të votojnë në Kosovë. Me miratimin e autoriteteve të Kosovës, votat mblidhen nga Misioni i OSBE-së në Kosovë, raporton Anadolu Agency (AA).

Votimi po zhvillohet pa probleme tani për tani, me të gjitha masat parandaluese kundër koronavirusit (COVID-19). Votuesve u jepen maska ​​në hyrje të vendvotimeve dhe mund të përdorin dezinfektues për higjenën e duarve.

Në shkollën fillore “Krajl Milutin” në Graçanicë, jo larg Prishtinës ku të drejtë vote kanë rreth 8 mijë votues, ka votuar edhe Milijana Aksiç, banore e Graçanicës.

Ajo beson se këto zgjedhje janë shumë të rëndësishme si për serbët ashtu edhe për shqiptarët, sepse “asnjë komb nuk është vetëm për vete, të jetojmë në harmoni si dikur, kjo është dëshira ime”.

“Ne presim më të mirën, secilat zgjedhje janë të vlefshme. Le të fitojnë më të mirët, më të shëndetshmit, të jemi më të mirë për të gjithë ne, për fëmijët, që fëmijët të arsimohen, të kenë një perspektivë, të qëndrojmë në tonën “, thotë Milijana në një prononcim për AA.

Mjekja Sllavica Cankoviç pret diçka më të mirë nga këto zgjedhje, veçanërisht për serbët në Kosovë.

“Ne duhet të tregojmë se sa jemi ne, para së gjithash, dhe se ne jemi këtu, të pranishëm në vendin tonë, për të realizuar të drejtat tona dhe më në fund duhet të jetojmë si njerëz”, tha Cankoviç për AA.

Ajo mendon se është mirë që qytetarët dalin për të votuar edhe gjatë pandemisë së koronavirusit, duke respektuar masat mbrojtëse.

“Unë u befasova këndshëm sepse kishte mjaft pajisje mbrojtëse në hyrje, kushdo që nuk e kishte atë mund ta merrte atë dhe distanca u mor parasysh, nuk duhet të ishte diçka e tmerrshme”, thotë Cankoviç.

Anëtari i Këshillit zgjedhor në vendvotimin në Graçanicë, Aleksandar Mihajloviç në një prononcim për AA thotë se votimi po zhvillohet në rregull duke respektuar të gjitha masat e përcaktuara të mbrojtjes kundër COVID-19.

“Së bashku me materialin e votimit dhe kemi marrë pajisjet e nevojshme mbrojtëse për këtë situatë”, thekson ai.

Ashtu sikurse në vitet e kaluara, Misioni i OSBE-së do të mbledhë vota nga qendrat e votimit dhe do t’i transferojë ato në Vranje dhe Rashka, qytete në Serbi.

Lidhur me mbledhjen e votave për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se ai lejoi të njëjtën praktikë që është implementuar në Kosovë që nga viti 2011, për të cilën është përgjegjës Misioni i OSBE-së.

“Që nga viti 2011, ka pasur një marrëveshje midis institucioneve të Kosovës dhe partnerëve ndërkombëtarë për të organizuar dhe menaxhuar mbledhjen e votave për zgjedhjet serbe në Kosovë”, tha Hoti.

Lëvizja Vetëvendosje në opozitë mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë e vlerësoi si një shkelje të integritetit dhe sovranitetit të vendit, sepse siç tha “serbët e Kosovës nuk do të votojnë si votues jashtë vendit me shtetësi të dyfishtë, me postë ose në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë, por si qytetarë brenda Serbisë dhe në vendvotimet e hapura nga autoritetet serbe në komunat e Republikës së Kosovës”.

Të ngjajshme

BE ndihmon Kosovën me donacion në vlerë 800 mijë euro në përballjen me COVID-19

Kushtrim Guraj

“Franca luan lojë të rrezikshme në Libi”

Kushtrim Guraj

Rama: Shqipëria e ka detyrim të mbështesë Kosovën pa kushte

Kushtrim Guraj

Thaçi: Nëse aktakuza konfirmohet, do të jap dorëheqje

Kushtrim Guraj

Turqia kreu operacionin më të madh kundër drogës

Kushtrim Guraj

BIK vendos: Anulohet haxhillëku

Kushtrim Guraj

Hoti: Liberalizimi i vizave mbetet një nga çështjet më urgjente që duhet të zgjidhim

Kushtrim Guraj

“Turqia nuk bën asgjë të paligjshme në Mesdhe”

Kushtrim Guraj

Kryeministri Hoti fillon takimet në Bruksel, pritet nga kreu i Këshillit Evropian

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU