Rtv Pendimi
Shkenca dhe teknologjia

Në Kosovë prodhohet printeri i parë 3D

Nuk ka kaluar shumë që nga koha kur u shpik printeri 3D.

Por, tashmë për herë të parë, në Gjakovë të Kosovës, është prodhuar printeri i teknologjisë së fundit 3D.

Ministri i Zhvillimit Ekonomik (MZHE, Blerand Stavileci, ka vizituar sot Kompaninë “Formon”, e cila ka lançuar projektin më të ri Printer 3D.

“Produkti printer 3D është dëshmia më e mirë që kompanitë të cilat kanë nisur me pritje të vogla tashmë me punën të cilën e kanë bërë me profesionalizmin e të rinjve kosovarë kanë arrit një pikë e cila na bënë edhe neve të mrekullohemi” ka pohuar ministri Stavileci .

Nga ana tjetër Rron Cena Drejtor Ekzekutiv i Kompanisë Formon tha se produkti printer 3D, do të jetë i dobishëm për përdorim personal dhe për biznese të vogla/tesheshi.com/

Të ngjajshme

Si t’i mbani shpenzimet në nivel të njëjtë edhe kur energjia elektrike shtrenjtohet

Urim Isma

Shtatë gjëra të cilat nuk e keni ditur që mund t’i bëni në Facebook (Foto)

Kushtrim Guraj

WhatsApp sjell funksionin e shumëkërkuar të sigurisë

Kushtrim Guraj

Prodhohet kostumi që ndihmon të paralizuarit të ngrihen në këmbë

Kushtrim Guraj

Çfarë është inteligjenca dhe si matet?

Kushtrim Guraj

VW zyrtarisht me fabrikë në Turqi, kjo është vlera e mega-investimit

Kushtrim Guraj

Huawei Mate 30 Pro me ekran që përfshinë edhe pjesët anësore dhe kamerë të fuqishme

Qëndrim Ibrahimi

Rrjetet sociale nxisin depresion tek të rinjtë

Kushtrim Guraj

Google sjell dizajnin e ri për Play Store

Kushtrim Guraj