Rtv Pendimi
Lajme

Nesër hapen shkollat në Kosovë, Likaj: Ora e parë do t’i kushtohet pandemisë

Ministri i Arsimit, Ramë Likaj, një ditë para fillimit të vitit të ri shkollor në Kosovë, ka dhënë detaje për nisjen e procesit mësimor.

Likaj përmes një konference për media, ka thënë që vendimi për hapjen e shkollave nuk ka qenë aspak i lehtë.

“Ky vendim, ka qenë më i vështiri në karrierën time. MASH ka bërë tash e sa muaj përgatitje për fillimin e vitit shkollor. Janë pastruar dhe dezinfektuar shkollat, është hartuar udhëzuesi i përgjithshëm me 3 skenarë, është përgatitur master plani për E-mësimin që është miratuar me buxhet shtesë prej 12.5 milionë eurosh”.

“Secili institucion arsimor, e ka krijuar task-forcën e vet. Komunikimi i task-forcave do të jetë i përditshëm. Gjithahtu është publikuar kalendari për vitin e ri shkollor, janë shpërndarë librat, është bërë gati orari, janë trajnuar mësimdhënësit për përgatitjen e mësimit”, ka thënë ministri i arsimit.

Likaj theksoi se MASH ka ndarë mbi gjysmë milioni maska në shkollat e Kosovës.

“MASH ka shpërndarë mbi gjysmë milion maska. 300 mësimdhënës në gjendje të rënduar shëndetësore do të jenë jashtë procesit, por do të paguhen”, tha Likaj.

Të ngjajshme

Arabia Saudite nga 4 tetori gradualisht do të nisë vizitat për umre

Kushtrim Guraj

Francë, deputetët largohen nga takimi pasi një studente ishte me mbulesë

Kushtrim Guraj

Myftiu Tërnava priti në takim imamin dhe anëtarin e Komunitetit Mysliman Shqiptar të Mbretërisë së Bashkuar

Hevzi Hasani

Arrijnë në Kosovë 25 ekspertë gjermanë për ofrim të ndihmës rreth COVID-19

Kushtrim Guraj

Kryeministri Rama viziton monumentet osmane në Berat që po restaurohen nga TIKA

Kushtrim Guraj

Nxënësit e klasave 7,8,9,11 dhe 12 i kthehen mësimit

Kushtrim Guraj

Bashkohen shqiptarët në Zvicër

Kushtrim Guraj

Dhjetëra kolonë hebrej bastisin xhaminë Al-Aksa

Kushtrim Guraj

Shqiptarët bamirsa edhe në Nigeri, ndërtojnë një xhami atje

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU