Rtv Pendimi
Lajme

Netanyahu paralajmëron aneksimin e enklavës hebraike në Hebron

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është zotuar të aneksojë vendbanimet hebraike në Bregun Perëndimor, duke përfshirë edhe atë në qendrën e qytetit më të madh palestinez, nëse rizgjidhet pas zgjedhjeve parlamentare këtë vit.

Netanyahu i tha radios ushtarake izraelite sot se ai planifikon të aneksojë “të gjitha vendbanimet” në Bregun Perëndimor.

I pyetur nëse kjo përfshin një enklavë të mbrojtur nga disa qindra banorë hebrenj në qytetin e ndarë të Hebronit, një skenë e shpeshtë konflikti midis dy kombeve, ai u përgjigj: “Sigurisht”.

Netanyahu tani po lufton për mbijetesë politike. Ai premtoi shumë para zgjedhjeve në një përpjekje për të marrë mbështetjen e nacionalistëve.

Ai premtoi të aneksojë Luginën Jordan, e cila përbën gati 30 për qind të Bregut Perëndimor të okupuar.

Kritikët thonë se në rast të premtimeve të tilla, çdo shpresë e mbetur e palestinezëve për krijimin e një shteti të pavarur do të eliminohet./kp/

Të ngjajshme

Gjenden 39 kufoma brenda një kamioni në Britaninë e Madhe

Urim Isma

Shefi i Pentagonit në Irak për të biseduar tërheqjen e trupave nga Siria

Urim Isma

Shqiptarët më dembelët e Evropës, 80 për qind nuk bëjnë asnjë aktivitet fizik

Urim Isma

Thaçi për rezolutën “Bytyqi”: Kur është në pyetje Kosova, SHBA-ja është një

Urim Isma

Erdoğan: Turqia dhe Rusia nuk do të lejojnë asnjë ‘axhendë separatiste’ në Siri

Urim Isma

Sot pritet të takohen përsëri LVV-LDK

Urim Isma

Viktimat e krimit në Kosovë, të pambrojtura

Urim Isma

Rinumërohen mbi 73% e vendvotimeve

Urim Isma

Vuçiq: Kurti po shoqërohet me Rada Trajkoviqin, Beogradi nuk e sheh Kosovën me dylbi ushtarake

Urim Isma