Rtv Pendimi
Lajme

“OBSH mbështet masat në Shqipëri për parandalimin e depërtimit të koronavirusit”

Drejtori i Programit të Emergjencave Shëndetësore për Ballkanin në Organizatën Botërore të Shëndetësisë(OBSH), Abebayehu Mengustu, gjatë një vizite në Tiranë deklaroi se OBSH do të ofrojë ndihmë teknike dhe mbështetje për mjetet mbrojtëse nëse do të jetë e nevojshme, për parandalimin e depërtimit të koronavirusit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, thuhet se OBSH mbështet masat e marra nga Shqipëria për parandalimin e depërtimit të koronavirusit.

Zyrtari i OBSH-së ka realizuar një vizitë në Qendrën Kombëtare të Urgjencës Mjekësore në Tiranë, për të ndjekur nga afër masat e marra në nivelin e parë të shërbimit.

“Shqipëria ka ndërmarrë masa të cilat ne si Zyrë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë i mbështesim plotësisht, pavarësisht se vendi nuk ka asnjë rast të koronavirusit COVID-19 dhe rreziku është i ulët. Zyra e OBSH-së do të japë mbështetje teknike për të gjitha vendet e Ballkanit dhe mbështetje sa i takon mjeteve mbrojtëse nëse do të jetë e nevojshme”, është shprehur Mengustu.

Ndër masat e marra nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale është trajnimi deri tani i 475 punonjësve të sistemit shëndetësor, ndërsa sipas njoftimit nuk ka asnjë rast në Shqipëri të personave të prekur me koronavirus.

Numri i vdekjeve në Kinë nga koronavirusi i ri, zyrtarisht i njohur si COVID-19, ka arritur në 1.380, ndërsa numri i konfirmuar i të prekurve nga ky virus vdekjeprurës ka arritur në 63.851.

Organizata Botërore e Shëndetësisë shpërthimin e këtij virusi e ka shpallur emergjencë ndërkombëtare shëndetësore.

Të ngjajshme

BE, strategjia e rimëkëmbjes në forcimin e teknologjisë së pastër dhe të gjelbër

Kushtrim Guraj

OKB nuk arriti të mbledhë fondin humanitar prej 2,4 miliardë dollarë për Jemenin

Kushtrim Guraj

OKB dërgon mbi 100 maune me ndihma në Idlib

Kushtrim Guraj

Kosovë, seanca për votimin e qeverisë së re do të mbahet të mërkurën

Kushtrim Guraj

Turqia u bën thirrje të rinjve të suksesshëm të vazhdojnë arsimimin në vend

Kushtrim Guraj

Turqia hap një spital tjetër të urgjencave në Stamboll

Kushtrim Guraj

Thaçi: Është hapur rruga për krijimin e qeverisë së re

Kushtrim Guraj

Qeveria e Kosovës shton masa të reja të reciprocitetit tregtar me Serbinë

Kushtrim Guraj

Arabia Saudite hap xhamitë, pezullimi vazhdon në Mekë

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU