Rtv Pendimi
Uncategorized

OKB apelon për armëpushim në Siri për t’i dhënë fund koronavirusit

I dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara (OKB) për Sirinë, Geir Pedersen, ka bërë thirrje për një armëpushim “të plotë dhe të menjëhershëm mbarëkombëtar” në Siri për t’i dhënë fund koronavirusit të ri (COVID-19) në vendin e shkatërruar nga lufta, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë nga Gjeneva, Pedersen vërtetoi thirrjen e javës së kaluar të sekretarit të përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres, për palët ndërluftuese në të gjithë botën për të ndaluar menjëherë të gjitha luftimet, për të mundësuar që “familja njerëzore” të trajtojë armikun e saj të përbashkët, virusin COVID-19.

“Sot, unë po bëj thirrje të posaçme për një armëpushim të plotë dhe të menjëhershëm mbarëkombëtar në të gjithë Sirinë për të mundësuar një përpjekje të gjithanshme për t’i dhënë fund virusit COVID-19 në Siri”, tha Pedersen.

Pedersen paralajmërojnë se sirianët janë jashtëzakonisht të prekshëm ndaj koronavirusit të ri, pasi objektet e kujdesit shëndetësor “janë shkatërruar ose degraduar” për shkak të konfliktit tashmë në vitin e nëntë.

“Ekziston një mungesë e pajisjeve kryesore mjekësore dhe e profesionistëve të shëndetit”, tha ai, duke shtuar se shumë njerëz dhe refugjatë të zhvendosur brenda vendit, si dhe të arrestuar e rrëmbyer, jetojnë në kushte të rrezikshme.

Pedersen theksoi se ky “kërcënim i zakonshëm” nuk njeh kufij, duke paralajmëruar se “nuk ka rëndësi nëse jetoni në zona të kontrolluara nga qeveria siriane apo në zona të tjera”.

Sipas tij, mënyra për t’u përballur me rrezikun është që populli i Sirisë të ketë një periudhë të qëndrueshme të qetësisë në të gjithë vendin, të respektuar nga të gjitha palët.

“Marrëveshjet e fundit të armëpushimit kanë de-shkallëzuar dhunën në verilindje dhe veriperëndim të Sirisë dhe kjo është e mirëpritur”, theksoi Pedersen, duke shtuar se pavarësisht marrëveshjeve situata mbetet e brishtë dhe dhuna mund të shpërthejë në çdo moment.

Siria ka qenë e mbyllur në një luftë të egër civile që nga fillimi i vitit 2011 kur regjimi sirian u përplas me protestat pro-demokratike.

Që atëherë, sipas zyrtarëve të OKB-së, qindra mijëra njerëz janë vrarë dhe mbi 10 milionë të tjerë janë shpërngulur.

Koronavirusi i ri, i njohur zyrtarisht si COVID-19, i cili për të herë të parë u shfaq në Wuhan të Kinës, aktualisht është përhapur në të paktën 169 vende dhe territore.

Sipas Universitetit John Hopkins në Maryland, në mbarë botën janë konfirmuar mbi 396 mijë raste të virusit COVID-19, me mbi 17.250 vdekje dhe mbi 103 mijë të shëruar.

Të ngjajshme

MUAJI SHABAN – 32 RREGULLA DHE DOBI

Irfan Jahiu

Anulohen emisionet e drejtpërdrejta në RTV Pendimi

Qëndrim Ibrahimi

Kosovë, masa të reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19

Kushtrim Guraj

Turqia dhe Rusia bien dakord për armëpushim në Idlib

Qëndrim Ibrahimi

Nëse ndiqni këto hapa për larjen e duarve ju e parandaloni koronavirusin

Kushtrim Guraj

livee

Habib Sahiti

testtt

Habib Sahiti

Habib Sahiti

HUTBE | Mendjemadhësia cilësi shkatërruese – Fadil Musliu

Kushtrim Guraj