Rtv Pendimi
Lajme

OKB dërgon 33 maunë me ndihma në Siri

Kombet e Bashkuara (KB) kanë dërguar 33 maunë me ndihma në Siri, raporton Anadolu Agency (AA).

Maunët me ndihma kanë kaluar vendkalimin Cilvegozu, në distrikin Reyhanli, Hatay të Turqisë. Ato janë dedikuar për personat me gjendje të dobët materiale në Idlib dhe rrethinë.

OKB kohë pas kohe dërgon dhjetëra maunë me ndihma për popullin në Siri.

Idlib është enklava më e madhe nën kontroll të opozitës në Siri. Me ndërmjetësim të Turqisë dhe Rusisë në Soçi në shtator të vitit të kaluar u arrit marrëveshje për armëpushim në Idlib dhe u vendos një zonë e sigurisë për civilë.

Në përputhje me marrëveshjen, forcat opozitare në tetor tërhoqën armë të rënda nga rajoni, ndërsa forcat lojale të regjimit të Asadit kryen një seri sulmesh artilerike dhe ajrore në këtë rajon.

Të ngjajshme

LAJMI I FUNDIT: 214 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Kushtrim Guraj

Familjet e viktimave të Srebrenicës, pas 25 vitesh do t’i varrosin të dashurit e tyre

Kushtrim Guraj

“Turqia edhe në kushte të jashtëzakonshme ka ndihmuar Kosovën”

Kushtrim Guraj

Shqipëria në pritje të përfundimit të reformës zgjedhore

Kushtrim Guraj

Në kampet e refugjatëve në Idlib po përhapet sëmundja Leishmanioza

Kushtrim Guraj

Kosovë, 4 të vdekur dhe 195 raste të reja me COVID-19

Kushtrim Guraj

Dialogu Prishtinë-Beograd fillon më 12 korrik në Bruksel

Kushtrim Guraj

Djathi i emigrantëve shqiptarë në Turqi pret tregues gjeografik

Kushtrim Guraj

Rukiqi: Dora e shtetit ka dështuar të ofrojë përkrahjen për sektorin privat

Kushtrim Guraj

* Nëse radiot nuk funksionojnë, Kliko KËTU