Rtv Pendimi
Vip Well
Good life Restaurant
Samet Tours
auto lider
Lajme

OKB: Një e treta e vajzave në Jemen pa qasje në arsimin bazë

Muslim Shop

Rreth 30 për qind e vajzave në Jemen nuk kanë qasje në arsimin bazë, thuhet nga Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinim të Punëve Humanitare (OCHA), transmeton Anadolu Agency (AA).

Me rastin e Ditës Botërore të Vajzave, OCHA botoi një raport ku theksohet se deri në 31 për qind e vajzave në Jemen ishin jashtë programit mësimor.

Më tej theksohet se konfliktet në këtë vend kanë krijuar rrezik më të madh për edukimin e fëmijëve, veçanërisht për vajzat.

Jemeni është në një krizë të thellë politike dhe të sigurisë, e cila që nga fundi i vitit 2014 u përshkallëzua në luftë civile.

Të ngjajshme

Izraeli vazhdon arrestimin e palestinezëve në Bregun Perëndimor

Kushtrim Guraj

Kafjalli që i bën mrekulli organizmit: Bëni qull tërshëre me kivi, banane dhe limon!

Kushtrim Guraj

“Në Xhaminë Taxh Mahal mund të falen vetëm vendasit”

Kushtrim Guraj

Ratifikohet marrëveshja Shqipëri-Kosovë për pikat e përbashkëta kufitare

Kushtrim Guraj

Vdes mërgimtari kosovar në aksident në Serbi, lëndohen edhe tre të tjerë

Kushtrim Guraj

Policia e Kosovës shqipton mbi 1 mijë tiketa trafiku brenda 24 orëve

Kushtrim Guraj

Rreth 30 mijë qytetarë në Kosovë kanë sigurime shëndetësore

Kushtrim Guraj

Siri, 391 civilë të vrarë muajin e kaluar

Kushtrim Guraj

Në Shkup shënohet Dita e Drejtorisë së Doganave

Kushtrim Guraj